Oldalságok

2014/12/16

Ártó kristály

 Persze régen fenszi kristályosító készleteket
se lehetett kapni drágáért, a nyersanyagot a
vegyszerboltban lehetett megvenni kilóra,
mert akkoriban  Európa inkább az atomtól félt.
Alternatív gyógyászatos közhely a gyógyító kristály. Grimpix most mégis megbetegítő kristályokat nevel. Hogy a gyógyító rögök hogyan működhetnek, az kizárt dolog, mert nem tudjuk, de a megbetegítők közül konkrétan a keserűsó megfosat, a rézgálic hánytat, a só meg nem tudom mit okoz, de mióta Lenkei megmondóember sóevésre biztat, már nem bízok abban sem. Na meg van a timsó, ami nem tudom minek árt, de ha szép kristálytüskét növesztenél belőle, azzal is biztos ki lehet szúrni valakinek a szemét. Persze kismillió más kristályt is növeszthetnénk, de ezek a legkönnyebben hozzáférhető alapanyagok. 

Grimpix kristálynövesztő laborja
Felületes általános iskolai ismeretekkel a következők a kulcsszavak:
- az oldószer (mondjuk víz) hőmérséklete - az oldat telítettsége - gyors és lassú kristályosodás (pl. lehűlés következtében vagy elpárolgás során) - kristályosodási mag (ha nincs ilyen mag, akkor az oldat lehet szupertelített, ennek legszebb példája a nátrium-acetát kézmelegítő, de ahová úri kedve szottyan, oda is kristályosodik a cucc. Ezt persze lehetne fűszerezni, extrém hőmérsékletekkel, nyomással és különféle oldószerekkel.

UV festékkel tuningolt sókristályok
Bár a nyolcvanas években még nem hallottunk waldorf oktatásról, Grimpix gyerekkorában mégis minden kisgyerek végzett természettudományos kísérleteket konyhasóval, a stréberebbek pedig rézgáliccal is.

Jelenleg a boltok tele vannak kristályosító készlettel, amivel mi nem értünk egyet, ugyanis töredékéből kijönne a nyersanyag, ha lehetne kapni és nem félne a hatalom attól, hogy bombát meg kábszert csinálunk mindenből. A doboz, a fröccsöntött pohár és az ócska kínai védőszemüveg meg biztos valakinek eladó volt.

A timsó kristálykészlet ennyit tud huszonvalahány lejért. Gyorsan képződik a kristály, legalább lépést tart a kortárs ifjúság érdeklődésének ütemével, há ki bírna ki manapság 20-30 napot egy kristály növekedésére várva, mi? Honnét akkora zen?

4-5 óra múlva már megjelennek az első kristálymagok, reggelre meg a mag körül már köbcentis méretű a kristály. Sajnos az oktaéderes formát nehéz felfedezni rajta, nem tudom a festék mennyire befolyásolja a dolgot. 


Sokkal szebb viszont a kékkő kristálya. Valami gazdaboltban sikerült venni még régebben, alapvegyszer a háztartásban, hiszen segítségével nemcsak kristályokat lehet növeszteni, de rézbevonatot is húzhatunk pl. egy százasszögre, ami azért hasznos dolog manapság. Persze a fotózása nem egyszerű, mint ahogyan a fenti felvételek is mutatják.

Egy ilyen magból indul a kristálynevelés.

Sajnos a rézgálic kristálya nem időtálló, ezért érdemes lakkal bevonni, mielőtt eloxidálódik. 


A szennyezett pohárfenék szintén kiváló kristályosodási célpont.
Ezért érdemes szűrni az oldatot.



Grimpix kíváncsi volt, hogy megtelepszik e a kristály mészkövön. 
Pár kristálymaggal szórtuk be a követ, és tádám.



Egyelőre ennyi, a keserűsó, kristálytojás és
vegyesoldatos kísérletek még folyamatban vannak. 

2 megjegyzés:

  1. cinikus kritikákkal tűzdelt írásod rendkívül elszórakoztatott! Jó játék a kristály, a fekete hátterű fotód pedig gyönyörű!

    VálaszTörlés
  2. Próbáld ki a cukrot, mikroszkóp tárgylemezen. Nem lehet nyakláncra fűzni, de ha alul-fölül polárszűrőt teszel rá, 100x-os nagyításon gyönyörű.

    VálaszTörlés