Oldalságok

2018/07/11

Minek könyvet olvasni, mikor írhatunk is? Blogból könyvet!


Gutenberg vajon gutaütést kapna, hogyha hirtelen a XXI. században találná magát, ahol már mindenki (is) könyvet ír, legyen az bűnöző, politikus, bűnözőpolitikus, háziasszony, motivátor, oravecnóra, celeb, vagy akárki? Vagy örülne, hogy lám mennyire sikerült szekularizálni a könyvírást? Mindenesetre abban megegyezhetünk, hogy ma már többet írunk, mint olvasunk, mintha nem megismerni szeretnénk a világot, hanem a világgal akarnánk megismertetni, hogy mi mit gondolunk éppen róla. Úgy tűnik kezdünk megérkezni a Gutenberg-galaxis közepén pöffeszkedő nagy fekete lyukhoz. 

Na mindegy is, a minap felmerült, hogy minden mulandó, így a blogger is pillanatok alatt szűnhet meg, mint például az IWIW, ahonnan a türelmi idő alatt sem sikerült letölteni a cseppet sem releváns motyónkat. Ha nem is érdemes kiadni könyvként az egész naplót, mert egyrészt minek, a kutya se venné meg, de ezen kívül fákat kell kivágni érte, meg különben is, de azért egyetlen példányt talán jó lenne eltenni időkapszulának nyuggerkorunkra. Időutazásra, hogyan láttuk a világot 10-20-30-40 éve. Végülis napló. Nem szempont, hogy hányan olvassák, mindig az volt a legfontosabb, hogy én kiírhassam magamból. Magamnak. A blogger Grimpix emlékgyára.

Ne várjatok tutti megoldást, ez most csak egy gyors felmérése a lehetőségeknek, rengeteg döglött szolgáltatásba belefutottunk. Vannak olyan szolgáltatások, amelyek a blog biztonsági mentéséből dolgoznak, ez az Utazások esetében egy 7 megás állomány, de van amelyik online a blogcímről szedi össze a cuccot. Próbálkoztunk az XML konverziójával is, de sok online konverter lekucorodott az Utazások közel 10 éves anyagától. Jó nagy káosz van ezen a téren az interneten.

Legtöbbször a blogbooker neve merült fel a keresés során, ebben a blogot elég egyszerű átalakítani nyomtathatóra, sajnos szépen átalakítani annál nehezebb.  A blogbooker  PDF-et és DOCX-et is képes csinálni, a basic, esetleg a standard (19-30dollár) előfizetés már megfelelő lehet képminőségben is. Az ingyenes megoldás macerás, mert limitált az oldalszám, a tesztekkel már el is pattogtattuk az ingyenes lehetőséget.

A PDF sokkal jobban néz ki, mint a DOCX, viszont utólag szerkeszthetetlen. A DOCX olyan, mintha vasvillával hányták volna egymásra a képeket, szövegeket, viszont ráfordított (rengeteg) energiával kitakarítható és újratördelhető.
Docx változat

PDF változat
Sok más szolgáltatás is van, többségük a nyomtatást is elvégzi, viszont nem mindenhol kaptunk előnézetet. A blog2print algoritmusa szépen tördel, sajnos az egész könyvkészítést rájuk kell bízni.

Érdekes volt még a PrintFriendly szolgáltatása, amit bármilyen weboldalon érdemes lehet használni, ahol nincs nyomtatóbarát kapcsoló. Nem tördel szépen, és nem is tud végigmenni a teljes naplón. 

Általánosságban csalódottak vagyunk, nincs olyan ingyenes, kevés melóval járó megoldás, amivel használható végeredményt kapnánk. Ha valakinek van jobb megoldása ne tartsa vissza, az idő sürget, bármelyik pillanatban jöhet egy mágneses vihar. 

Update 2022.01.28.
Még mindig a blogbooker 18.90 vagy 29.90 $ PDF változata a legjobb megoldás, illetve a blog2print szolgálata, közel ugyanennyi pénzért. Ha egyszer rávesszük magunkat és kitakarítjuk a blogot a kacatoktól, talán érdemes belefektetni, hiszen 120-150 RON-ból elég szép tördelést készít. A mi újratördeléses megoldásunk bejegyzésenként 10-15 percet vesz fel, ami jelenleg 150 óra munkát jelentene.