Forrás |
A kemény víz nem játék, jól látható, hogy képes négybe hajlítani a vastag vasrudat is, amivel nyilván tönkreteszi a mosógépet és ezt már a Calgon se fogja kikalapálni. Képzelheted mit csinál a farmeroddal, ezért jár manapság mindenki olyan szakadt gatyában, mintha az a kutya nyunyókája lenne. Az akváriumi halakról nem is beszélve, ezért nincs kezük meg lábuk, mert a kemény víz lecsiszolja.
Egy német keménységi fok (nk°) 10 milligramm/liter kalciumoxiddal egyenértékű kalcium és /vagy magnézium ionnak felel meg. - olvassuk, és ez az alábbi táblázatban foglalható össze:
nk° keménység
0–4 nagyon lágy
4–8 lágy
8–18 közepesen kemény
18–30 kemény
30 felett nagyon kemény
Szóval a Ca(HCO3)2 és társai, hidegebb vízben jobban oldódnak, melegben kevésbé, ezért a forralással csökkenthető a víz keménysége (viszont vízkövesedik a lábas és a fűtőszál a mosógépben), ezt hívja a szakirodalom változó keménységnek. Vagy karbonátkeménységnek (KH), ami a kalcium és magnézium-hidrokarbonátokat méri. Házilag is mérhető.
Az állandó keménységet azok a kalcium/magnézium-sók okozzák, amik a melegítés hatására nem válnak ki. Kloridok, szulfátok.
(pl. CaCl, ami a mészkő sósavas sója (CaCO3 + 2 HCl = CaCl2 + CO2 + H2O), élelmiszer-adalék, vízmegkötő, és mivel a víz megkötése exoterm, utak jégmentesítője is, ráadásul a CaCl sóoldat fagyáspontja (-30C) is alacsonyabb, mint a sima konyhasó oldaté (-7C) és nem rágja szét a kutyák lábát, kocsidat, növényzetet stb. Vagy a kalcium-szulfát meg maga a gipsz)
A vízkeménységet sokféleképpen lehet szabályozni, mosásnál a barbárabb megoldások a foszfátok, vagy helyettük a zeolit, akvarisztikában külön szakirodalma van, de minden irányba nem akarunk elmenni, mert sose végzünk. Mosásról, adalékokról itt bővebben. A zeolit amúgy szagtalanító, nedvességmegkötő hatását tekintve rokona a szilikagélnek, illetve az aktív szénnek, ami szintén izgalmas téma. A Calgon is egy vízlágyító csodaszer volt, amíg ki nem derült, hogy pont semennyit nem tesz hozzá a mosógép életéhez, legalábbis nem jobb az ecetnél, amely állításért büntit is kaptak.
Szabad klór és kötött klór, kb. ugyanaz a helyzet, mint a keménységnél, a kötött klórt külön nem szoktak mérni, de lehet össz-klórt mérni és abból következtetni a kötött mennyiségére. A szabad klór állítólag nem büdös, csak miután reakcióba lép a szennyeződésekkel és így kötött klór lesz belőle.
Amennyire meg lehet ítélni, hát semennyire. Ezek szerint nálunk teljesen fölösleges a vízlágyító használata? Mellesleg inni a túl lágy víz nem annyira jó, de sok növény viszont szereti. A Carbonate és a Hardness utalhat keménységre, mindenesetre nagyon alacsony értékek, mindkét teszten. A felsőn annyira alacsony, hogy a piros zónába esik. A pH mondjuk nagyjából semleges mindkettőn, a Free Chlorine és Total Chlorine, bár volt egy olyan hipotézisünk, hogy a Covid óta jobban odapakolnak a vízművek ebből, ezért döglenek a növényeink, érdekes eredményt adott, egyik teszten mindkettő fehér maradt, vagyis minimális érték, a másikon meg a Total chlorine barna lett, ami nincs is a színskálán. Nitrátnak, az első teszten, szintén értékelhetetlen lett a színe, kék egy magenta színskálán. A második tesztben pedig a legalacsonyabb. Bromine, meg csak egyik teszten van, ott alacsony. Alcalinity szintén csak egyik teszten van, ez azt mutatja, hogy mennyi H+ kibocsátására képes cucc van a vízben, amitől függ a pH stabilitása.
Ez persze nem jelenti, hogy a teszt jól mér, ezeknek a multiteszter pálcikáknak messze földön rossz a hírneve pl. akvaristák gyűlülik. Ők a töltögetős-, lötyögtetősre esküsznek.
A tesztek klór-érézkenységét próbáltuk triggerelni sósavval, majd hipóval is, ez is dobott néhány furcsa eredményt, de nem bocsátkoznánk az értelmezésébe. Simán az is lehet, hogy a hipó kiveszi egyes tesztpamacsok színét.
Kapcsolódó: Ivóvíz Magyarország
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése