Erre eszközt készíteni, mikor a markából mindenki bármikor formálhat egyet, csak egykezű gyerekeknek érdemes, itt mégis megpróbálják, de hát a haja is milyen a fickónak. Na jó, mi is csinálunk egy ilyen gumis szomszédhívogatót, de csak azért gumiból, mert amíg a fagyis pálcikákat kerestük - amiből sokat tartunk, mert valamire egyszer jók lesznek - kezünkbe akadt a széles gumi. A fagyis pálcikákat mondjuk nem kaptuk meg, így veteményező pálcikát használtunk. A gumis rezgőnek teljesen más a hangminősége, mint a nájlonnak, papírnak, vagy fűszálnak, mintha lenne benne csöpp sustain, picit tovább tart. Próbáljátok ki mindennel, ami csak a kezetek ügyébe kerül. Használt gumióvszer, zsiletpenge, szerintem mind ideálisak erre a célra.
Oldalságok
2021/11/23
Házi készítésű hangszerek - 3
Wolfwistle - Füttyögtetni márpedig nem parasztság, hanem egy szkill
Én nem tudom, hogy mivel töltöttük az óvodáskort, lehet ha irtó fontos dolgokat tanultunk meg, növekvő sorban állni, hátra tett kézzel szépen ülni a kicsi valagunkon, lakatot tenni a pofánkra, meg ilyenek, de hogy fütyülni nem tanítottak meg, az kurvaélet. Pedig a fontossági sorrendben ez is ott van, ahol a cipőmegkötés, csukott szájjal evés, seggtörlés, állva pisilésnél célratartás és társai. Alap testirányítási képességek. Mondjuk az helyes, hogy a kétujjas és négyujjas füttyögtetést nem kifejezetten a seggtörlés után tanították, tekintve, hogy a helyes kézmosást tavaly, 43 évesen kellett megtanuljam az államtól, a Covid kapcsán. De a kéz nélküli módszereket simán lehetett volna tanítani. Most az állam én leszek és megtanítom magam fütyülni. Mindenre.
Szával kézi okarina megvan? Egykezűek, bocsi, de
nincs kéz, nincs kézi-okarina se. Ezt már tanulni kell, bár nem kell bele
semmi rezgő cucc. A tenyérből formált rezonátorkamrának tökéletesen
zárni kell, az ujjak között nem szökhet a levegő, az egyetlen befúvó
nyílást a két hüvelykujj között meg úgy kell megfújni, mint ahogy a
sörös üveget megbúgatod (Heinholtz rezonátor). Csak itt felül fújsz (köröm és bütyök között) és alul hagysz helyet a
távozó levegőnek. Ha egyszer sikerül, onnantól ráéreztél, mindig menni
fog, mint a biciklizés. De biciklizés közben ne csináld, inkább fogd a
kormányt.
A nyáron sikerült valamennyire megtanulni a négyujjas illetve a kéz nélküli füttyögtetést is. A kétujjas és egykezes kétujjas még egyelőre nem megy sajnos. Pedig sokan a mai napig használnak füttynyelvet, bár a videót azért nem hisszük el maradéktalanul.
Ez olyasmi lehet, mint a mi kultúránkban a hűgetés, ami sok évvel ezelőtt futott egy mém-kört.
2021/11/21
Homopolár motor. Ez veszélyes!
De nem azért veszélyes, mert az iskolában ilyenekkel érzékenyítenek Lorentz úr törvényére és ettől lesznek buzik a gyerekek, mert az iskolában kb. lófaszt se tanítanak a gyerekeknek. Hanem, mert ezek szikráznak, mint az istennyila, és forrósodnak, mint a ménkű. Alkalmasak felgyújtani a házat, tönkretenni egy csomó elemet, ezzel szennyezve az életterünket és hasznuk, az asztahé-élményen kívül, minimális.
Az internet viszont tele van az ilyenekkel és valamiért mi is felültünk erre a hülyeségre. Igen, tudom, kezeltetni kellene ezt a dolgot. Vagy valami bogyót szedni rá, de azt meg csak receptre ad a paternalista állam. Igaziból úgy kezdődött, hogy bár az algoritmusok nekem hoaxokat nem dobnak, az emberi tényező azonban nem kímélt meg a legújabb tiktokos villás-elemes-pénzérmés hoaxtól. Tudod, az olyantól, amit cselből fordítva játszanak le, amitől azt látod, mintha a középre dobott pénzérme pörögni kezdene a Lorentz-féle erőtérben, vagy micsodában. Az évek során kismillió változata volt ennek, gyakorlatilag az ingyenenergia-lobbi egyik bulvár oldalága, és ez is olyan karriert futott be legalább, mint az önmagába visszadugott hosszabbító örökvillanykeringetője, vagy az önmagától felgyúló CFL fénycsövek. Ezekről van szó ni:
Forrás: Javalab szimuláció |
Szóval miért nem működik a homopolár motorod?
Először is nem vagyunk kézmívesek, ezért a dróthajlítás nem a mesterségünk, márpedig ezek a jószágok nem árt, ha valamennyire ki vannak egyensúlyozva. Olyan kis erőt fejt ki egy ilyen motor, hogy szinte bármi akadályozni fogja. A képen egy 25 menetes kistekercs pörög szabadon, össze-vissza.
A rotor stabilizációja is gondot fog okozni, az elem tetején ugyanis nem fog megállni a drót, a pörgés leveti. Gyűrű mágnessel valamelyest ott lehet tartani, de ha annak a mágnesnek más a poalirása, akkor rontja az egész rendszer hatékonyságát. Azt is kipróbáltuk, hogy a telep tetejére (vagy aljára) bemélyedést nyomtunk csavarhúzóval, de ezzel csak óvatosan, mert nagyon könnyen át lehet döfni a kupakot, a kiömlő zselét inkább ne engedjük a gyereknek benyalni.
A tanulság mégiscsak leginkább az, hogy ezeket a motorokat hanyagoljuk, egy igazi zombiapokalipszis esetén ebből tutti nem fogunk elektromos rollert építeni.
2021/11/17
DIY NFC - tudunk házilag NFC-t készíteni?
Több tekercses indukciós kísérleteink alapján, úgy gondoltuk, hogy ez képtelenség. Ki is próbáljuk, hogy bizonyítsuk vele, mekkora hülyeséget akar beadni nekünk a derék kínai kolléga. A mi tekercsünk nem annyira fenszi, 11 menetes, UTP-drótból készült, és pillanatragasztó tartja egyben. Az indukciós fogkefetöltő 0,2V váltóáramot gerjeszt benne. 9V gerjed egy DIY tekercsben pár száz menettel, és 108V egy valamilyen kapcsolóból kiműtött tekercsben, amit ráadásul nem is tudtunk teljesen felültetni a töltő bakjára, úgy még nagyobb feszültséget is adhatott volna.
Nézzük akkor ugyanezt ledekkel:
A házi 11 menetes NFC rá se ránt, úgy tűnik a fogkefetöltő protokoll nem kompatibilis a mi NFC ledünkkel, viszont a többi tekercs szépen meghajtja a LEDeket. Na itt gondoltuk, hogy lebukott a kínai úr. De azért rádobtuk a telefon NFC szenzorára is és láss csodát:
Erős felvillanásokat sok apróbb villanás követ. Akkor a többi tekercseimet még jobban meg kellene hajtania? És nem, azok nem villannak fel a telefon NFC-jére. Tehát semmiképpen sem a tekercs-szám a meghatározó.
Ilyen egy gyári NFC. Ez vajon 7 menet, csak átvilágítva rövidre zártnak tűnik az egymásra fedő vezetékek miatt? Vagy lehet, hogy egyetlen menet is elég az NFC-nek?
És igen, mindkét konstrukció remekül működik, bár az egy menetes valamivel halványabban világított, tehát mégiscsak van némi szerepe a menetszámnak. Ha a baloldalival unod pepecselni, a jobboldalit, ha elég ügyes vagy, te is össze tudod rakni. Próbáld csak ki. Magyarázatunk a dologra egyelőre nincs.
Bár a Decathlonos csipogó címkék is átvilágítva hasonlóak, sajnos a telefon nem képes velük kommunikálni.
2021/11/15
Pinspeck - a fordított lukkamera
India hatalmas. Gyakorlatilag egy párhuzamos világegyetem, amit talán Rick Sanchez okozott egy rosszabb pillanatában. Így Indiában minden ugyanolyan, mint a mi világunkban, csak egy kicsit más.
Szóval ha az objektív helyére nem lukat, hanem bigyót teszel, akkor a pont alakú akadály (pl vékony szálon belógatott csapágygolyó) árnyéka bizonyos körülmények között fényforrás alakú lesz. Ha ezt nem érted, akkor nézd meg a fenti videók valamelyikét. Ha a fizika érdekel akkor az eredetit, ha szórakozni szeretnél, akkor az indiait.
Luk esetén pozitív képet vetít, akadály esetén a fény árnyékát, tehát negatívot. Nyilván így egyből pozitív képet festene az így szerelt gépünk a filmre, vagy papírra. Mi ennél jobban nem lelkesedünk most rá a dologra, de itt van egy egészen érdekes tanulmány, ha látsz benne perspektívát.
2021/11/13
A legkisebb közös többszörös - nem egy társadalmi minimum
Vegyünk egy egyszerű esetet, a fix tárcsa legyen 96 fogas, a forgó meg ennek fele, 48 fogas. Vagy a 96-os fixhez harmadakkora 32 fogas forgó tárcsát használunk.
De mire kell a LKT (LCM) a bevezetőből? Arra, amikor egyetlen körbejárás után nem ugyanoda érkezik meg a ceruza. Nézzük a legnagyobb fix és a legkisebb rotort, 105 illetve 24 fogasak. 105 nem osztható maradék nélkül 24-gyel, tehát egyetlen körbenjárás végén nem kerül vissza a ceruza a kiindulási állapotba. Tovább kell forognia, amíg ez megtörténik és a vonal bezárulhat. Hányszor kell körbevinni a tárcsát és hány huplit kapunk a végén?
Bár az online spiro nem tökéletesen képezi le az igényesebben kialakított valóságos spirográfot, azért annak a melléklete használható az alapformák megtalálásához. A további tudáshoz a cikloisok (hipo- és epi-) felé vezet az út. Vagy a mandalák felé. De ezzel az eszközzel is érdemes tenni egy próbát: