Oldalságok

2023/12/04

Medzsik kémiai kiskert



 élnek a kövek, mert bennük is
 erő szalad
(Balaton)


















Csak tudnám, milyen gyerekkori törleszteni valóim vannak még. Például a kémiai kiskertet is kémiaórán kellett volna lejátszani, a közpénzen fizetett oktatás keretein belül, nem 40+ évesen pótvizsgázni elemi  hülyeségekből otthon, a vajaskenyér mellett a konyhában. Mert ebből csak az lesz, hogy előbb-utóbb véletlenül timsóval sózok, és keserűsóval cukrozok. Kezdésnek indítsunk a szilícium körforgásával, háztáji eszközökkel:


Forrás: The Golden Book of Chemistry experiments

De a youtubon is számtalan vízüveggel kapcsolatos kísérlet látható, persze többnyire a vízüveg előállítása, illetve vízüvegben varázskert növesztése a téma. Ami csak azért is fogott, meg, mert mint kicsi legó illeszkedik a régi szilikagéles kalandunkhoz

Vízüveg receptek a netről:
1. 80ml víz melegítve / 32gr NaOH /  48gr szilánkosra széttört szilikagél

2. Máshol 100ml vízbe tesz 30gr marószódát és 60gr cica-alom szilikátot, reggelre kész, majd a kémiai kiskerthez ezt 800 millire hígítja

3. Megint máshol 80ml vízben 32gr marószóda, majd ebbe 16 gr kvarcot tesz, vagyis sima szillícium dioxidot, de ez nem jött be neki, mert nem oldódott fel, aztán szívott a festett szilikagéllel is, mert nem volt elég átlátszó.

De lófaszt fogunk mi otthon vízüveget főzni, a múltkor is majdnem beledöglöttünk a nagy alkímiába, amikor a rézfityingből ezüstfityinget, majd aranyfityinget rittyentettünk a konyhában. Pedig lehet ha szebbet tudnánk csinálni, mint amit a boltban lehet kapni. Gondolom a betonba jó akkor is, ha olyan a színe, mint a mosott szarnak, és lehet, ha az idén mi vagyunk az elsők a Sazinál, akik ilyen célra vesznek vízüveget és nem betonozáshoz. Na mindegy. 
A sókat általában összegyúrják csöpp vízzel, mert bogosítva jobb eredményeket remélnek. Szokták még felszórni az üveg alját homokkal, de az a gyanúnk, hogy ennek pusztán esztétikai szerepe lehet. 


A vízüveget 1:1 hígítástól a 3,5:1 hígításig mindenféle arányban láttuk. Esetleg lehetne összehasonlítást csinálni többféle koncentrációval is, de ezt is végezze el más, vagy keresse meg a profi kísérletek leírásaiban, mert ezt a jelenséget nemcsak élvezkedésre használják az igazi tudós  urak. Ilyen trehány vízüveg mellé mi még desztvizet sem voltunk hajlandók használni, csak sima csapvizet, ami kb. olyan víznek, mint a vásárol nátriumszilikát vízüvegnek

Mi sónak kékkövet és timsót használtunk, lett volna még a magnézium szulfát (epsom, keserűsó, vagyis a fo-só), ami talán pinket kellene okozzon, de az előkísérletnél nem nagyon vált be, ezért kihagytuk. Volt még vasklorid oldatunk is (amivel a rezet akarjuk baszatni később), abból talán lehetett volna kevés vaskloridot kinyerni. Vagy cinkkloridunk is lett volna, de azt akár csinálhatnánk is, ha sósavba cinket teszünk. De ez sem vizsgázott jól az előkísérleten, szóval szkippeltük.  


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése