2024/11/22

Mi a gyilkosabb, az autó, vagy a fegyver?


Ha böngésszük ezeket a linkeket (1, 2) az a meglepő dolog derül ki, hogy a kézifegyverek (? small arms) 85 százaléka civil kézen van a világon és ezeknek 46 százaléka van az amerikaiaknál, ez utóbbi nem akkora nagy meglepetés. Egy amerikai lakosra így 1,2 fegyver jut (továbbra is civil kézen levő fegyverekről van szó), vagyis több a stukker, mint az ember. Tehát csak Amerikában 3X annyi könnyűfegyver van civil kézen, mint a fegyveres erők birtokában az egész világon!
Érdemes görgetni a listát, Romániában 100 emberre 2,6 fegyver jut, Magyarországon 100 emberre 10,5, tehát négyszerese. De még a kínai és az orosz civilek is sokkal több fegyvert birtokolnak, mint a románok. Mellesleg a kínaiak és oroszok hadereje birtokolja a hadifegyverek majdnem felét (43%) a világon. 
Így halnak az amerikaiak - wiki

Sokszor halljuk azt, hogy ott, ahol rengeteg a civil fegyver (hamarabb vásárolhatsz puskát, mint alkoholt - azért ez is milyen abszurd), ott rengeteg a fegyveres erőszak. Iskolai, utcai lövöldözés. Biztos így van, azonban ha a statisztikákat nézzük, valahogy nem tudunk a szívünkhöz kapni.

statisztikák azt mutatják, hogy az Egyesült Államokban a fegyveres halálesetek száma évente kitesz egy Székelyudvarhelynyi embert (~38k). Ami rengetegnek tűnhet, de árnyaljuk tovább. Ugyanis ennek több, mint fele (szinte kétharmada - 63%) öngyilkosság. A fenti ábrán látszik, hogy az öngyilkosságok zömét az amerikaiak fegyverrel intézik, mint ahogyan az emberölést is (a halálos baleseteknek viszont csak a töredékét okozza fegyver). 

Összefügg e az öngyilkosságok száma a fegyverek számával?
Az Államok (46-szor annyi civil fegyverrel) előkelőbb helyen (14,5/100k ember) van öngyilkosságban, mint például Románia (7,3/100k). Viszont ez csak egy kétszeres szorzó, pedig a fegyvereik száma ugye 46-szoros. De például Norvégiában alig valamivel nagyobb az öngyilkosság. mint nálunk (9,9), pedig 10-szer annyi fegyver van civil kézen, mint Romániában. De nézhetnénk svájci, vagy magyar adatokat is, valahogy nincs relációban a dolog a fegyverek számával. Úgy tűnik, ha valaki ki akarja nyírni magát, az megteszi, a fegyvertörvény csak azt árnyalja, hogy relatíve méltósággal beleszaxafonoznak a puskacsőbe, vagy fulladoznak lila, kilógó nyelvvel és csirizes gatyában, egy gerendán, egy kötélen, vagy a saját hányásukban, szarukban végzik kínok között, egy elszámolt gyógyszeres túladagolással. 

Talán a gyilkosság könnyebb lőfegyverrel? Gyilkolékonyabb az ember stukkerrel, mint baltával, bicskával, széklábbal, patkányméreggel? Az Államok gyilkossági rátája (6,4hullával/100k ember) ötszöröse a románok 1,23 hullájának. Vajon a fegyverek száma miatt? A románnál a magyar sem (sokkal) erkölcsösebb, s bár 5-ször annyi a civil fegyverük, de Magyarországon még egy egész hullát sem bír megölni 100 ezer ember rendesen (csak 0,94/100k). Ott van például Bangladesh, ahol sokkal kevesebb fegyver van, mint nálunk, mégis sokkal több embert tesznek jégre, hogy Eritreáról ne is beszéljünk, stukkerük sincs, de még az amerikaiaknál is többet ölnek. Jójó, jövök itt a harmadik világgal, de ha egyszer nálunk csak a harmadik világban van kevesebb fegyver, akkor mit csináljak?

(Források: Országok öngyilkossági rátájaOrszágok gyilkossági rátájaOrszágok civil fegyvereinek száma)

Nem könnyű összehasonlítani a fegyverviselést az autózással, és szerencsére nem is muszáj. De ha a fegyvertartást bármivel össze akarnánk hasonlítani, mert miért ne tennénk, akkor az autózás alkalmas erre. 

Nem könnyű konzisztens adatokat se találni, egyik év nem olyan, mint a másik, de azért ha jó sok statisztikát megnézünk, olyasmi körvonalazódik, hogy az USA-ban valamivel több civil fegyver van, mint autó (350 millió fegyver környékén, mindenesetre több a puska, mint az ember, civil tulajdonú autó meg 280 millió alatt, vagyis inkább kevesebb, mint ember). 

Szóval évente kb. 38-43 ezer ember hal meg kb. 6 millió autós balesetből, illetve kb. hasonló nagyságrendben halnak meg fegyvertől (öngyilkosság + gyilkosság + baleset). Adná magát, hogy kevesebb autóval ugyanannyi embert ölnek meg, mint több fegyverrel, tehát az autó veszélyesebb. De én hajlanék arra, hogy az autós baleseteket kellene összehasonlítani a fegyveres balesetekkel. Ugyanis láttuk, hogy fegyverrel, leginkább önmaguknak szeretnek ártani az emberek, utána meg másoknak. Autóval viszont az a gyanúnk, hogy csak a legritkább esetben követnek el öngyilkosságot. De még szándékos gyilkosságot se jellemzően autóval szoktak elkövetni. Egyszerűen nem erre van kifejlesztve. 

100k főre vetítve az autós baleseteket, Románia (10 halottal) alig van lemaradva az Államoktól (12,9 halott). 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése