A sóoldat fixáló hatásáról nagyon megoszlanak a vélemények. Egyesek szerint működhet, telített sóoldatban, akár 72 (!) órán keresztül áztatva (kinek van manapság erre ideje?), mások szerint egyáltalán nem oldja ki az ezüstöt és amúgy is csak a baj van vele. Más elképzelés szerint a só nem is kell kioldja az ezüstöt, csak egy kevésbé fényérzékeny ezüst-kloriddá alakítja, ami azért továbbra is elszíneződhet erős fényben.
A fixáló szerepe, hogy a fel nem használt ezüst ne tudjon a fényben "lumenesedni", mert az elszíneződést, fátylat okoz. Tehát ki kell oldani és mosni a képből a nem fémezüstté hívott ezüstöt.
Erre mostanság ammónium tioszulfátot szokás használni, ami hatékonyabb a nátrium tioszulfátnál. Emellett csomó egyéb is lehet a fixálóban, ami az oldat stabilitását, tartósságát adja, esetleg ami az emulzióra hat. De a fixálás lényegét a tioszulfát végzi.
A hipó elnevezés a nátrium tioszulfátos fixírek miatt terjedhetett el, mivel hívták nátrium hiposzulfitnak is, de nagyon nem rokona a hipónak, ami a nátrium hipoklorit. Téves elnevezés, ennek ellenére előfordul a szakirodalomban.
Na, most ha valaki hozzájut könnyen és olcsón (akár a többi kiegészítő összetevőhöz is), és nincs szüksége nagy minőségre, akkor DIY projektekhez érdemes lehet kotyvasztani saját fixálót, de jelenleg 1 liter gyári fixír (a legolcsóbb) 10 lej körül jön ki, szóval nem elviselhetetlen költség, a házi recept elkészítéséhez viszont utánajárás, ebayes irracionális postaköltségek, sokkal nagyobb macera, mert ezeket nem kapod meg csak úgy a temun meg az aliexpressen, esetleg az emagon.
Mellesleg a sima nátrium-tioszulfátot sem lehet olcsóbban kapni. Ha 200grammot számítunk egy literre, akkor 20 lejben jön ki, de ha kevesebbet, akkor sem lesz olcsóbb a gyárinál (na jó, olyan receptet is találtunk a neten, amibe csak 50gr/litert használnak), A gyári meg valószínű már ammóniium-tioszulfátos, gyorsabb, stabilizáltabb.
Részlet a ChatGPT-beszélgetésből:
⚖️ Nátrium-tioszulfát vs. Ammónium-tioszulfát – összehasonlítás
| Tulajdonság | Nátrium-tioszulfát | Ammónium-tioszulfát |
|---|---|---|
| Fixálás sebessége | Lassabb (~10 perc) | Gyorsabb (~2–5 perc) |
| Hőérzékenység | Kevésbé | Érzékenyebb a hőre |
| Használat papírnál | Teljesen megfelelő | Kiváló, de túl gyors is lehet |
| Beszerezhetőség (hobbi) | Könnyebb (akvárium, vegyszerbolt) | Nehezebb (ipari vagy fotós beszállító) |
| Ár / liter fixír | Olcsóbb | Drágább |
| Tárolhatóság | Stabilabb | Kevésbé stabil hosszú távon |
Ha már itt tartunk az AI sem gondolja, hogy a só jó lehet fixálónak, bár megemlíti, hogy ideiglenesen stabilizálhatta a képet (ez bármit is jelentsen), emiatt hihették azt, hogy alkalmas fixírnek. A vizelet-fixírről azonban azt állította, hogy az ammóniatartalom valóban okozhat ilyen hatást. Ezután felajánlotta, hogy mutat pár "vicceskémiai" érdekességet a fotokémiai kísérletezések hajnaláról. De valójában inkább bizarr dolgokat szedett össze a régi urakról, akik ki tudja miféle intim viszonyban állhattak a képeikkel. Istenem... Pedig csak egyszerűen alá is írhatták volna, nem kelletett volna mindjárt lepisilni, vagy rászarni.