Előzmények itt:
I és itt:
II. Aki ezeket nem követte, már ne is fárassza magát :)
Grimpix ezt írta konklúziónak:
Mi arra jutottunk, hogy a Dof Master (...) bár egyetlen vonalban húzza meg a DOF határait (...), de különböző gyújtótávoknál az életlenbe csúszás nem ugyanolyan dinamikával megy végbe.
Gábor hozzászólása meg ez volt:
jó volna (...) azt is kiszámolni, hogy egy -- a tárgy mögött konstans távolságra, de DoF-on kívül eső -- pont mekkora körré képeződik különböző fókusztávokkal.
Mivel a dolog csak nem hagyott nyugodni, íme egy Grimpix-féle megközelítése a dolognak. Az értékek a
DOF Mestertől vannak. Nincsenek beszédes ábrák, mint mondottam, hármunkra
nem főzök. Ezeket sem fontos tanulmányozni, csak azért mutatom meg, hátha így összerendezve valakit megihlet és meglát benne összefüggéseket.
 |
35mm gyújtótáv CoC - DOF adatai |
 |
70mm gyújtótáv CoC - DOF adatai |
Szimulációs paraméterek: 35mm illetve 70mm gyújtótáv, téma 5 illetve 10 méterről az azonos nagyítás miatt. Rekesz f/2,8. Így a 35mm-es objektív
hiperfokális távolságán belül kerül a téma, mint ahogyan az eredeti kísérletekben is láttuk.
Amit figyelni kell: az első oszlopban növeljük a
CoC-t, a közeli élesség (
N DOF range), illetve a távoli élesség (
F DOF range) ennek függvényében növekszik. Megfordítva, kinyerhetjük, hogy a témától adott távolságra mekkora CoC keletkezik 35, illetve 70mm gyújtótávokkal.
Az előbbi táblázatokból kiderül, hogy
ha kétszer akkora szóródási kört engedélyezünk, akkor kb. fele akkora lesz a hiperfokális távolság, a jelenlegi példánál 0,08mm-es
CoC-nél már körülbelül a tárgytávolsággal egybeesik (35-ös lencsével). Ilyen esetben (tárgytávolság >= hiperfokális táv) a múltkor kimutattuk, hogy a mélységélesség nem független a gyújtótávolságtól.
 |
A két objektív esetében a téma előtt illetve mögött hány méterre mekkora a CoC. |
Az előbbi táblázatok adatait összefésülve, az fenti ábra a CoC méretét a témától (élesség síkjától) mért távolsággal hozza összefüggésbe. Így kiderül, hogy 35-ös objektívvel 1,4 méterre a témától a szóródási kör csak 0,019mm, de 70-el már 0,021mm. Távolodva a témától egyre hangsúlyosabbá válik a különbség a két gyújtótáv között, 1,8 méterre a témától 35-el 0,023mm a szóródás, 70-el már 0,026mm. A témától 8,5 méterre telével már 0,08-as a CoC, de ennyire életlen pontot a 35-ös lencse csak a témától 55 méterre rajzol.
Na emiatt látszik élesebbnek a nagylátószögűvel készült kép életlen hátere, még akkor is ha technikailag a DOF-jaik megegyeznek :)
Ihletet épp nem adott az eredeti táblázat, de amit kihoztál belőle, az egyrészt érthető és meggyőző, ugyanakkor megnyugtató, hogy teljes mértékben alátámasztja a tapasztalatot :)
VálaszTörlésKöszönet a belefektetett munkádért!