2024/12/04

Eltérítjük a termokromizmust

A technika esetlensége, kiszámíthatatlansága, a chemigrammot juttatja eszünkbe, de ez mégis inkább thermigram és a chemigram határvidéke. Ade Hanft munkássága meghatározó számunkra ebben a témakörben. Öntapadós thermokkollázsai nagyon állatok. Thermálprint-animációi meg külön beszarás.

Teszt. Különféle anyagok hatása a termo-papíron

Eddig nem nagyon érdekelt, ezért nem is olvastunk utána, de a termokromizmus igencsak érdekes és bonyolult jelenség. Szóval nem csak a hőmérsékletjelző bögrét jelenti, vagy a sörhőt jelző festéket a címkén, vagy más csomagoláson, hanem a kasszaszalagot is, meg egyéb hőnyomtatási eljárásokat, de akár a folyadékkristályos hőfóliákat is. 

Baloldalt még a nedves oldószer, jobboldalt a kész megszáradt kép

A termokromatikus festékek (leuco dye) általában egy átlátszatlan (leuco-állapot) és egy színes állapot között tudnak változni, nem túl eltérő, hő hatására. És többnyire reverzibilis a folyamat. 


Viszont a termo-papírok, amit például a kasszagép használ, vagy a mostanában divatos kis bluetoothos játék-printerek, általában végleges folyamatban és jelentős hő hatására színeződnek el. Bár ez utóbbi kérdőjeles, a Wiki szerint a frikciós hőtől lehet elkarmolni a kasszaszalagot, holott eddig azt hittem, ez valami mechanikai behatás eredménye. Az időtállósága is erősen kétséges, van olyan bizonylatunk, ami három év alatt teljesen kifehéredett, de nem tudom, nálunk (Ro) van e erre valami minimum élettartam-szabályozás. Mindenesetre ne ilyenre nyomtasd az utókornak szánt cuccaidat.


Ezen a linken is vannak érdekességek a témában, stencil, hőfúvó és természetesen számlapapír. Viszont ami, itt látható termo-képeink leginkább hő nélkül készültek, főleg acetonnal. Az a papír, amit mi használunk leginkább az oldószerre reagál, a vaslótól csak simán befeketedik, ha volt előkezelve vegyszerrel, ha nem. 


Az izopropil és az aceton jöttek be ezzel a papírtípussal. Az alábbi képen a piros elszíneződés nem a reakció eredménye, csak a minap ételfestékkel megfestett virágot használtuk stencilnek. 



Viszont az öntapadós címke-papírt (alábbi kép) más fából faraghatták, ugyanis az oldószerre nem reagál olyan jól, gyaníthatóan valami kémiai védőréteg óvja a termo-réteget. Erre vasalóval is rá kellett menni.

Ez a diptichon-szendvics acetonos kezelést és vasalót is kapott (a bal oldal volt a vasaló felé). 


Sajnos ez a nagyon vékony kasszaszalag, amit mi használunk (ez az egy volt a boltban és nem fogunk hülyeségért netről berendelni csomó papírt) megráncosodik a vegyszertől és hát ezt pont nem lehet utána kivasalni, hogy jobban mutasson. 


Azt mondják a napfény hamar szétkapja ezeket, de nekünk szekrényben tartott bizonylatunk is fakult már ki, illetve egyik lézerünk se bántotta rövid idő alatt ezeket a nyomatokat.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése