2024/12/19

Foszfor

Hát minket sokkal jobban felzaklatott - mint Kövért, mikor megtudta, hogy a nemlétező Mikulás buzi - az, amikor megtudtuk, hogy a foszforos rózsafüzér, foszforos koton, foszforos karóra nem is a foszfortól világít. Merthogy a neve alapján, fénnyel bíró minden, ami foszforeszkál (nem fényt hozó, mert ugye, az a Luciferike). Igaz a foszfor is foszforeszkálhat bizonyos körülmények között, de a foszfor foszforeszkálása inkább látványos szerencsétlenkedésnek (3:15-től) tűnik a többi modern foszforeszkáló anyag mellett. Tehát a régi-új neve, a vilany (még egyellel) csöpp túlzásnak tűnik. Ebben a videóban a kolléga úr végigvesz többféle foszforeszkáló anyagot.


Nekünk meg gőzünk sincs, hogy egyes foszforeszkáló cuccaink milyen anyagból készültek, itt van például egy A4-es lap, amit ilyen és ehhez hasonló  esetekkor szoktunk elővenni. Az ötletet Piláth úrtól nyaltuk. A lényeg, hogy a foszforos papírlapunkat forgatjuk és fölötte egy lézeres ingát ingatunk.

Nekünk éppen nincsen állítható sebességű motorunk, se lemezjátszónk, ezért először egy számítógép coolerrel pörgettük meg a papírt, azután pedig egy ilyen kínai ledes fénybiszbasz motorjára applikáltuk fel. A kettő között a forgási sebesség a különbség, lám kitalálod e, melyik spiro-kép, melyik motorral készült. 

Ha meg már elől voltak a lézerek és a foszforos papírlapok is, eszünkbe jutott egy réges-régi felfedezésünk, amiről később kiderült, hogy már mindenki tudott róla, s idővel videók is megjelentek a témában, vagyis, hogy a felizzított foszforos papírt le lehet izzítani fénnyel. A youtubeon számos videó foglalkozik a gerjesztett foszforeszkáló anyagok legerjesztésével, van aki piros lézerrel, van aki zöld lézerrel csinálja (egy mutatóba, actionlab). Untuk rendesen körbejárni a témát, de azért megpróbáltunk egyes jelenségeket reprodukálni, és az eredményeink nem túl konzisztensek.

A foszforeszkálás erősen hőmérsékletfüggő, nemcsak a mikrohullámú sütő (vagy sima forralás) tudja felgerjeszteni a foszforeszkáló anyagokat,

Sötétben tartott foszforos lap a mikrohullámú sütőben gerjesztve, a foltok a hot-spotokat jelölik.

Előgerjesztett lapon viszont azok a foltok tűnnek sötétebbnek (kevésbé világítanak)
amelyek hozzáérnek a hidegebb tányérhoz

de például a kézmeleg is képes előidézni a jelenséget. Először felfénylést eredményez, majd ahogy gyorsan elszórja a a fotonjait, az adott régió elsötétedik.

Elővilágított foszforeszkálás kézmeleg hatására


Természetesen nemcsak mikrózhatjuk, vagy forralhatjuk a foszforos cuccainkat, hanem hűthetjük is. Ezzel konzerválhatjuk az aktuális állapotot valamennyire.

Vagy lézerekkel le is gerjeszthetjük a már fénylő felületet. Gyakorlatilag ez játszódik le (változó dinamikával) amikor a gerjesztett foszforos felületre lézerrel pirkálunk (az alábbi képen egy foszforos glow in the dark akrilfesték-paca, ami sokkal jobban reagált a legerjesztésre, mint az A4-es lap, vagy a plasztik foszforos csillagok).


Csak gyanítjuk, hogy a zöld meg a piros lézerünk, amik önmagukban nem alkalmasak a foszforos anyagot feltölteni (talán a zöld egy egészen kicsit képes rá), kibillenteni annál inkább tudják a már metastabil állapotban levő elektronokat. Különféle foszforos anyagokon különféle hőmérsékleten, különféle lézerekkel, teljesen eltérő sebességgel zajlik a folyamat. Van amikor a felfénylés is látszik, majd rögtön utána a sötétedés, de ilyen erős lézereknél, sötétben, a szem sokszor nem képes lereagálni a folyamatot.

Az is felmerült, hogy a zöld lézer nem a zöld fotonok energiájával hat, mivel jelentős IR komponense is van a GPL-eknek. Hevenyészett kísérleteinkkel (680nm, 720nm és 850nm IR szűrőinkkel) azonban inkább azt láttuk, hogy a zöld komponenset kiszűrve a lézerből, legerjeszt ugyan, de nem annyira hatékonyan, mint amikor szűrő nélkül világítunk a zöld lézerrel a gerjesztett foszforos felületekre.

Apró érdekesség, használt és kimerült fénylő pálcikáidat (glow stick) felmelegítve (forralva, vagy mikrózva) újra aktiválhatod egy rövid időre (amíg kihűl).

Négy - öt - hat napos glowstickek. Felül látszik, hogy a két alsó a leghalványabb,
ezeket megmikróztuk, így ezek lettek a legfényesebbek.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése