Az LC-kört szokás a tekerccsel hangolni (a tekercs lecsiszolva, vagy kivezetésekkel ellátva, esetleg benne vasmagot vagy egy másik tekercset tologatva, és még sokféleképpen), vagy egy varió-kondenzátorral. A tekercs alakjával is lehet optimalizálni a dolgot, sőt az antenna maga is lehet a tekercs egyes konstrukciókban.
Walter detektoros rádiója, 150 menet kb. budipapír tekercsrel (kb 5cm átmérőben, bár állítja, h a készülék erre a méretre nem érzékeny, de az indukciós kalkulátorokból azt látjuk, hogy igenis, de). Borotvapengét, vagy szike-penget lángban oxidál kékre (de lehet anélkül is próbálkozni). Grafithegyet használ.Antennának (csak) 5 méter drótot használ, megemlíti, hogy magasra érdemes dobni. Földelés bármi lehet. A grafitot tologatva hangolja a rádiót, nincs külön kondenzátora, és nem a tekercset babrálja, de ezzel valószínűleg korlátozza a befogható tartományt. 60ohmos fülessel neki működik a dolog, de állítása szerint nagyon közel van az adóhoz.Ordasi detektoros vevője, budi-tekercs (42mm átmérő, 19mm hosszan, 115 menet), 0,15-ös drótból. Celluxból és alufóliából csinál egy 142pF-os kondenzátort, amit ollóval állít be. Az 540kHz-re megy - a Kossuth-rádióra. A diódája, kékre oxidált pengén egy saját súlyával nehezedő ceruza. Nem minden ceruzával működött neki (kell vezesse az áramot).Rimstar úr detektorosában állítható kondenzátort és állítható tekercset is használ, a konstrukció csak abban tér el, hogy két tekercse van.
Ez meg egy pizzadobozos megoldás, aminek a tekercse maga az antenna, így elég hordozható.
A mi tekercsünk méretei, kb 140 menet, 5,5cm átmérővel és 3,94cm hosszal.
A mért érték 830uH, a kalkulátor szerint pedig 910uH:
A gyári forgó-kondenzátort is megnéztük (amit a Conrados rádió készletünkben találtunk), az is ugyanez a nagyságrend. Tekercs helyett meg egy gyári induktorral is próbálkoztunk.
Földnek a fűtőtestet használtuk, antennának egy 8 méteres drótot, amiből pár méter lógott függőlegesen az erkélyről, a többi meg vízszintesen volt kifeszítve az ablakok között.
De nem vett a szerencsétlen. Talán csak néha a hűtőszekrényt, néha volt valami nagyon halvány static sistergést, de emberi hang, vagy zenefoszlány nem volt.
Pedig működnie kell, mert bezzeg a szikratávírónkat vette. Igaz, hogy a teljes tartományon kattogott, nemcsak azon a sávon, amin adni akartunk, de az meg a szikratávírónk kudarca, az meg egy másik bejegyzés.
Antenna. Sokan 5-10 métert javasolnak, de nem ártana 50 méter sem. Bár hallottunk olyat, hogy valakinek az adótoronytól nem messze (kevesebb, m 100 méterre) 80 cm antennával is sikerült jelet fognia.
Ahhoz képest, hogy semmi reményünk a jó vételre, elég drágán árulják a kínaiak azt a rádiót, aminek pont az a lényege, hogy otthon kacatokból lehet összerakni. Ez azért elmond egyet és mást a társadalmunkról. Nem is vesszük meg. Szerintem a miénk is van ennyire jó, aztán mégse fogok vele lófaszt se.
Forrás |
Egy másik érdekes konstrukció. Hiszen említettem, hogy tele van velük az internet.
Forrás |
Olyasmiket olvasunk, hogy az AM általában függőlegesen polarizált (talán így jobb elnyelődés és vízszintes haladás szempontjából), viszont mikor elér hozzánk, egy csomó mindenen átment a jel. Lehet, hogy már nem is annyira függőlegesen polarizált? Ellenőrizhető, hogy a rádiót forgatva változik e a jelerősség. Elvileg az AM torony helye is megtippelhető, hogyha a rádiót forgatjuk, a két legjobb vétel vonala adja a torony irányát, nyilván ez nekünk nem sikerült, hiszen a vasbeton házak között nem várnak csodák. Ahhoz sokkal közelebb kellene laknunk egy adó-toronyhoz.
Olyat is találtunk, hogy az a jó dióda az, amelyiknek van 1,7-1,8mA reverse leakageja, mert így a szinusz jel szinuszként és nem négyszögjelként jön ki belőle. És, hogy ez fontos a detektoros rádiónál, nyilván a mi aliexpresszes diódáink nem tudják ezt. Itt meg oxidált penge-diódát mérnek ellenállással is, egyik irányba nagyobb, mint a másikba (1,7-1,3Mohm), diódával visszafele csak végtelen ellenállást tudtunk mérni, előrefele viszont a multiméter beállításai szerint változott, gyanítjuk, hogy a diódát nem ellenállásként kell bemérni.
De a kudarcon túl, minek is nekünk AM radió? Kossuthot hallgatni manapság vérciki. Mellesleg az online változat másodpercekkel van lemaradva a rádióban foghatótól, a műsor viszont jó 60 évvel...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése