Hogyha rajtam múlna, hogy most a XXI. század első negyedében kellene felfedeznem a rádiózást, (amikor hányódnak itthon az aliexpresses nagyfeszültség-modulok, meg a mindenféle eszközök, online rezonanciakalkulátorok), én akkor sem lennék képes arra, hogy bár egy működő kábelnélküli telegráfot összerakjak. Vagyis több tíz óra videó és könyvészet után sem érnék fel Marconi úr zsenialitásához, mert még csak lemásolni sem tudom a felfedezését. (Állítólag a
bothfalusi adó létrehozásában személyesen vett részt.)
Rég foglalkoztunk azzal, hogy illegálba szikrákkal beleszemeteljünk az elektromágneses mezőbe. De ha már beleszaladtunk
Piláth úr munkásságába, még egy kísérletet tettünk, hátha sikerült értelmezhető teljesítményt létrehozni otthoni eszközökkel (és kis kínai nagyfeszültségű modulokkal). (Itt a dolog
írásos változata, aki bővebben szeretné.)
A mi kísérletünkben használtunk: 1nF-os kondenzátorokat, saját készítésű Leiden-palackot, üveglapos sík-kondenzátort, egyszóval mindent, de nem láttuk a jelét, hogy ettől a szikráztató nagyobb szikratávot, erősebb szikrát tudna. Vagy a kapacitás lehetett kevés, vagy a szikráztató modulban rejlő kondenzátorok okozzák az anomáliát.
A szikra elektromágneses jele pár araszra simán vehető egy 60-60cm dipól dróttal. Vagyis az antenna drótja hosszabb, mint a wirelessen áthidalt távolság. Ez azért ciki.
Glimmlámpával csináltuk mi is, még Piláth-úrnál láttuk ezt a trükköt, valószínűleg azért jobb ez, mert nagyon keveset fogyaszt szemben a Ledekkel. A pár araszos hatótávolság nekünk is összejött, de nem volt egyértelmű, hogy a sörös dobozok, vagy az alufólia lapok hozzáadtak e jelentősen a teljesítményhez. Viszont a vevő orientációja (párhuzamossága - polarizáltsága?) mintha számítana.
Persze kipróbáltuk a klasszikus rézgyűrűt is kis acélgolyókkal a résben, de az meg se nyikkant, pedig a régi kaporszakállú uraknak nem volt ám glimmlámpája, csak ilyen szikraköze.
A résbe végül belepróbáltuk a glimmet is, de hiába. Talán a rézgyűrű volt kevés neki, mert a fenti kísérletekben azért jó 60-60 centis vezetékek gyűjtötték a delejt.
Érdekesség, hogy az AC-s kis plazmamodul is meghajtotta a glimmet, DE csak akkor, ha a vezetékei között nem alakult ki szikra. Ha csak zizegett szárazon (mert túl nagy volt a szikraköz), akkor a glimm sokkal jobban világított, mint a fenti setupoknál, ha viszont kialakult a plazma, akkor semmi
Hatótávja is jó nagy volt, pedig elvileg kisebb a teljesítménye, mint az előző modulnak.
Lássuk nekünk sikerül e (nem fog).
Műanyag hengerre tekert induktor és háztáji Leiden-palack alkotja az LC-kört.
Itt meg 1nF-os kondenzátor.
Sokféle kapacitást kipróbáltunk. De a majom rádió mindenhol fogta azt a kurva szikrát. Úgy értem, hogy kHZ és MHz tartományokon át. Persze volt ahol jobban és volt ahol kevésbé, de nem találtunk semmiféle kapcsolatot eközött és az LC-körünk kiszámított rezonancia frekvenciája (és felharmonikusai?) között. Az is igaz, hogy a rádiónk is milyen már:
Ekkor arra gondoltunk, hogy talán a neten előforduló rajzok nem mindegyike csinálja azt, amit szeretnénk.
A kettes pozícióba reménykedtünk, de végül mintha a 3-as hozott volna valami alig-alig feltűnő különbséget.
Bár az is igaz, hogy ekkor még azt hittük, hogy a sorba kötött kondenzátorok kapacitása összeadódik holott pont nem, ezért aztán még újabb tekercseket is csináltunk, sőt olyat is sikerült csinálni, amivel a Kossuth környékére tudtuk pozicionálni a rezgőkört, hogy észre vegyük ha történik valami. De nem történt. A rádió teljes tartományán vettük a jelet. Hol jobban, hol gyengébben és továbbra sem észleltük a kapcsolatot az LC frekvenciájával.
Aztán arra gondoltunk, hogy az antenna jelét messze elnyomja a lakásban, magának a szikrának az RF-je, ezért azt egy elvileg (fűtőtesthez kötött) földelt fémdobozba tettünk. Ez sem volt megoldás sajnos.
További próbálkozásaink a gázgyújtóval (hogy ne legyen éppen akkora nagy bika-szikra és jobban árnyékolni lehessen) szintén nem hoztak eredményt.
Azért az feltűnt, hogy ennek a szikrájától a kis rádió képes volt kiakadni, gyanítjuk valamiféle IC bolondult meg tőle. Ilyenkor, ha rágerjedt a szikra percegésére, onnantól ugyanazt adta, függetlenül a csatornaváltásoktól, vagy attól, hogy a szikrát kikapcsoltuk. De a rádió ki-be kapcsolásával resetelni lehetett.
Rádió helyett a detektoros rádiónkat is kipróbáltuk, azzal gyakorlatilag ez volt az egyetlen értelmezhető jel, amit fogni tudtunk, de sajnos annak is a teljes frekvencia-tartományán. Tehát mindenképpen adó-oldalon nem tudunk valamit jól megvalósítani.