Triglav spanking: Hit me baby one more time |
Nehéz teher úgy élni, hogy maradékokat hagyunk. A Triglav is egy ilyen nyomasztó adósság volt. Ugyanis tíz éve Stara Fruzina felől egy sima turistaösvényen már próbálkoztunk, akkor vihar volt, ezért az idén újra megpróbáltuk.
Bereczki kolléga nyitotta fel a szemem, hogy a Vrata völgyből nem csak a Prag, meg a Tominskova vezetnek a csúcsra, hanem a Bamberg (Plemenice) is, ami kábé a legveszélyesebb a leírások szerint. Köszi érte. Természetes, hogy ezt választottuk. Végül nem bírtunk megegyezni abban, hogy egy aránylag laza út volt, vagy egyike az eddigi legveszélyesebbeknek. Külön tiltást is kaptam, miszerint nem írhatom le könnyűnek, mert még kinyírok vele valakit. A Hegyvilág értékelése C-D. Technikai szempontból a Sas nagyobb teljesítmény volt. Fent, menedékházban megaludva viszont nem volt különösen fárasztó sem.
Az Aljazev ház előtti parkoló csütörtök reggel 8 körül már tömve volt, parkolódíjat nem szedett senki. A háznál zord időjárást vizionáltak, nem lett igazuk. Két emlékmű van a völgyben, az első a híres karabineres partizánemlékmű (Metál Karcsi), ezután kicsivel válik le balra a Tominskova, fennebb a halott alpinisták emlékműve körül válik le a Prag útvonal. Innen a Luknja hágóig még rengeteg a mennivaló (a háztól kb. 2 óra), főleg a kőfolyásban tűző napon kellemetlen. A szűk hágóból aztán nincs cicózás, egy olyan felütéssel indít, ami tutti megszűri a vállalkozókat. De ez a hirtelen ferrátás szakasz (nagyon kitett C) nem tart sokáig, utána egy keskeny biztosítatlan hegyi ösvényt kapunk, néhol vasak is vannak, de nem kifejezetten ferráta. Néhány helyen indokolatlanul túlvasazott, máshol meg teljesen elhanyagolt az út. Előnye, hogy kevesen másszák, a platóig 4-5 emberrel találkoztunk, ilyen szempontból a Prag sokkal veszélyesebb, ott láttunk felülről rúgott követ szinte olyan balesetet okozni, amin az ájmszószorri nem segített volna.
A fennsík előtt vártuk a legdurvább D szakaszt, de ez valahogy elmaradt. A Plemenice-gerinc, nagyon kitett, de alig technikás. Fotókon mindig keményebbnek tűnik az ilyesmi. Ferrátaként inkább B-C-nek mondanám, de lehet ha a kollégák beleszámítják a tátongó mélységet is az élménybe, a vasalt szakaszok nagyon rövidek, az viszont igaz, hogy nem szédülősöknek való vidék. Ezért ferráta felszerelést bérelni szerintem nem érdemes. De egy sisak azért legyen. A Luknja-hágó után aztán már nem is nagyon akasztottunk. Ott is csak a hirtelen ijedelem volt az oka. A kitettséget is van idő megszokni, a fennsíkig még jó sokat kell mászni.
A Triglav tömb alatt nyomokban gleccsermaradványok, hófoltok és izgalmas karsztformák vannak. A romokhoz közel délről is becsatlakozik valami ösvény, innen már többen mászták a Triglavot. Állítólag dél felölről látszik háromfejűnek a csúcs (Triglav). A csúcstömböt egy kőfolyás vezeti fel. Az itteni vasalt szakaszok is C alatt maradtak, a csúcstömb elég jól ki volt vasazva, de ipszilont ide sem érdemes cipelni. Ráadásul ciki, mikor apró kölykek is farmerban mászkálnak. Vas nélkül is elérhető lenne a csúcs, viszont a látogatók töredéke se mászná úgy.
Ennyi szemetet láttunk egész nap alatt |
Érdekesség, hogy vannak akik hegyivezetővel másznak. Láttunk reklámokat, de nem gondoltuk volna, hogy ezért fizetnek emberek, bár a Glöcknert mi is ilyen módszerrel tervezzük, meg hát a Gerlachot is így csináltuk.
A csúcsról a menedékház felé már nagyon ki van vasalva az út, ami érthető, mert mássza azt boldog és boldogtalan. Mi inkább szerencsétlenek voltunk és egy bokát veszítettünk a lefelé vezető úton, ami a további mászásainkat korlátozta ugyan, de legalább nem helikopterrel kellett lehozzanak. Így fel sem merült, hogy esetleg ugyanaznap le is jöjjünk.
A menedékháznál már nem a 10 éve megismert viszonyok fogadtak, nagyüzem, zsibongás, hegyivezetők különféle klienseikkel, mindenféle korú, nemű, fajú és nemzetű emberek kavalkádja, mintha Mos Eisley kocsmájába kerültünk volna a csillagok háborújából.
És az hagyján, hogyha lefagy a számítógép, akkor nem tudnak összeadni egy sört meg egy kólát, de ha mi fejben kiszámoljuk azon megsértődnek, hát borzi. 2 Eurót spórolhatsz az eldobható lepedőn, hogyha hálózsákot viszel.
A szobák zsúfoltak hétköznap is, nem árt foglalni, bár maradt pár szabad ágy. Viszont fülest vigyetek magatokkal, az ilyen helyek vonzzák az ordítva horkolókat. Csak tudnám, aki ilyen ricsajjal szendereg, az minek megy közösségbe? Szóval lett volna igény pár túrabottal elvégzendő orrsövény műtétre. Na el is döntöttük, hogy legközelebb a távolabbi Valentina Stanicaba megyünk, de félő, hogy arra az is megváltozik. 7 órakor kell elhagyni a szobát, de nincs is kedved tovább bent ülni. Amúgy 7 órakor már tele volt a szemközti fal kialvatlan mászókkal, akik igyekeztek a rossz idő megérkezte előtt letudni a mászást, vagy a horkoló kollégáktól menekültek.
A Triglav alatt a szokásos esti meg reggeli felhőjáték körbeszkennelése után a Prag irányába jöttünk le nagy bicegve, de így se sokan előztek meg. A nagy tömeg miatt relatíve veszélyesebbnek gondolom, mint a Bamberget. Vas kevés benne, viszont omlik mint az állat. Sajnos egyszerre két helyen nem jöhettünk le, kimaradt a Tominskova, mert mindig maradékokat hagyunk. De ide vissza kell még jöjjünk amúgy is.
A Vrata völgyön visszafelé aztán ki ne hagyjátok a Pericnik vízesést. Sokkal szebb, mint nálunk a Szellő, alig 5 percre az úttól és parkolódíjat se szednek. Az itt olvasott Aljaz-utalás végképp nem segített eldönteni, hogy a völgy híres tudósa, zeneszerzője valójában gyűlölte a turistákat, vagy pont támogatni akarta őket. A Wiki ugyanis kicsit sem egyértelmű abban sem, hogy a csúcsot azért vásárolta e meg, hogy távol tartsa a sok léhűtőt, vagy azért, hogy menedéket építhessen számukra. Na erre válaszoljon, aki tudja. Addig ugyanis nem tudjuk mit gondoljunk Jakob Aljaž úrról*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése