2025/01/22

Szorongatós vinnyogó - kondiba jövünk

Azt reméltem az NE555 vinnyogókkal nincs több dolgom, de sajnos még maradtak elvarratlan szálak. Például ezt feltétlenül ki akartam próbálni, mivel eddig ellenállásokkal, LDR-ekkel, potméterekkel moduláltuk a hangot, de ez kondenzátorral csinálja, tehát jóindulattal thereminnek tekinthető. 


Házi készítésű kondenzátorokkal régebb is kísérleteztünk, de abból nem született végül bejegyzés, mert semmire se jutottunk vele. Azért ide teszem a képeket arról is.

Ez 3,8nF, ami nem sok. de csak 10*10 centis fóliákból készült. Összehasonlításként, kibeleztünk egy 47uF-os elektrolit kondit is. 


A mostani vinnyogóhoz viszont sokkal nagyobb fóliával dolgoztunk, és az elválasztó nylon is sokkal vékonyabb volt (Folpack vs sima zacskó). Nem mértük, de olyan 30*40cm lehetett a mostani fegyverzete, amiből kb. 2-5% nem került fedésbe (az érintkezők eltolása miatt - lásd a linken a rajzokat, mert azok szerint dolgoztunk). 


Az egymásra fektetett fóliák így 2,3nF -ot eredményeztek (baloldali kép), feltekerve viszont már 43nF-ot mértünk (jobboldali kép). A mostani és a majmos kondi felületei között így kb. egy 10-11-es szorzó lehet (10.300mm^2 VS 120.000mm^2 - a nem fedésben levő részek), plusz sokkal vékonyabb fóliát használtunk, elvártuk volna, hogy a kapacitás nagyobb legyen. Az is igaz, a feltekerés sem volt egyforma, ott egy ceruzára, itt meg hajtogatva.


Persze a kapacitaás, csak addig ennyi, amíg nem kezded nyomkodni. És gyakorlatilag ezzel a nyomkodással kell modulálni a hangot. 


Ha valakit érdekel, akkor ezzel a kalkulátorral tud utánaszámolni. A rajz egy tipikus 555-ös vinnyogó, az R1- ami a 9 Voltot a 7-es lábra köti 4,7k, az R2, ami a 6-7-es lábakat köti össze 4,7k+50k poti, a hatos lábat pedig a sajátkészítésű kondenzátor földeli.
Forrás

Természetesen kipróbáltuk, hátha theremint lehetne csinálni belőle úgy, hogy a kondenzátor helyére antennát tennénk (nagy alumíniumlapot), és a tenyerünkből formáznánk azzal kondenzátort, de meg se nyikkant a cucc. Bár lehet ha megnyikkant, mert a kalkulátor szerint a nagyon kis kondenzátor értékeknél a kiadott hang jóval 20kHz fölött van. Azt meg ki hallja. 

Ekkor a poti helyére 2,M ellenállást tettünk (R2) és a 4,7k ellenállás helyére is 150k került, ugyanis a kalkulátor szerint ekkor nagyon kis kondenzátor érték mellett is hallható hangot kell kapnunk. Az ember, mint kondenzátor az internet szerint 50-100pF környékén lehet.  Egy alapzúgást kaptunk, mint amikor az AM rádió két állomás között van, pedig ekkor még a kondi nem is volt bekötve. A kondenzátor egyik szárára egy alumínium tálat kötöttünk, a kondenzátor másik szárát meg a csuklónkhoz rögzítettük. A hang megváltozott és tenyerünkkel centiméterekre megközelítve a tálat már modulálni lehetett a hangot egészen az érintésig. Zárva az áramkört (tenyerünk érinti az alutálat) a hang megszűnt. De azon a pár centiméteren különféle sivításokat adott ki a jószág, pont mint amikor a rádió állomáskeresőjét cseszegtetjük. Nem lepett volna meg, ha még egy rádióadó is bejött volna a kisujjamnál. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése