2025/01/17

Beszélj a zacskós mikrofonba* - Mikrofon erősítés

Ezt a cuccot az Aliexpress úgy árulja, mint hallókészülék (hearing aid), pedig csak arra alkalmas, hogy gyakorold az elektronikát. Mondjuk nekünk nem sikerült megfejteni miért így néz ki a cucc. Meg se áll a fülem mögött.


Háromtranzisztoros erősítőket már láttunk, gitárjelre, de az is igaz, hogy egy ilyen kondenzátor-mikrofon, az internet népe szerint 1-10mV környékén produkál (azért később látjuk, hogy ütögetve, van az 200mV is), szemben a gitárszedővel, ami általában egy tízes nagyságrenddel nagyobb (100mV környéke). 

Jött egy ötlet, hogy ez mit tudna gitárerősítőként. Ha csak hozzácsatlakoztatjuk a gitár jelét a mikrofon beforrasztott lábaihoz, akkor semmi sem történik. Nem akartuk elrontani a modult, így nem forrasztottuk ki belőle a mikrofont. De lássuk egy saját próbapaneles mikrofon esetében mi történik. 

Anélkül, hogy nagyon belemerülnénk a kondenzátoros mikrofonokba, J-FET biasolásba, vagy a fantomtápokba, egy kicsit élvezkedünk ezekkel a mikrofonokkal. Alapcsomagnak ez a videó megteszi


Ebben a videóban még jobban körbejárják a témát, az is kiderül, az ilyen kis szarokba miért nem kell fantomtáp, és szétszedve is megnézhetők ezek a mikrofon-kapszulák. Kipróbálja a videóban szárazon a számítógép bemenetére kötni (elvileg nem szeretik, ha direkt erősítőre kötik őket), de valóban kevés akijövő jel, illetve ráerősítve a háttérzaj is nagyon megemelkedik. Ennek ellenére, a mikrofont ütögetve simán eléri a 200mV-ot is, tehát nem feltétlenül igaz, hogy ezek csak 10mV nagyságrendre képesek, nyilván ha belesúgod, hogy labamba, az töredéke az ütögetésnek. Mindenesetre megtudjuk az előbbi videóból, hogy az ellenálláson keresztül megtáplálja a mikrofonban levő J-Fet-et, a kondenzátor meg arra kell, hogy kivegye a DC-t a jelből. És hogy 3V környékén szokás megtáplálni, ahhoz, hogy jól működjenek (a kínai cucc is pont ekkora elemet használ)
Tovább nem követjük, mert elbonyolítja egy olyan erősítő OP-Amp chippel, amilyenünk pont nincs. Lássuk azt, amink van.

Electret (kondenzátor)mikrofonok (elő)erősítésére rengeteg rajzot lehet találni, és ezek valahol hasonlítanak is egymásra:
Forrás


Végül nem ezt, hanem a következőt legóztuk össze. És kipróbáltuk a 2N3904 helyett az MPSA13-at is, ami egy darlington, tehát sokkal nagyobb erősítésre számítottunk.
Forrás

A két tranzisztor között olyan rettenetes nagy különbséget nem éreztünk, mindkettő erősített valamennyire. de nem volt jelentős eltérés. Mellette jelentős zajt is kaptunk.



Eszünkbe jutott, hogy a múltkor kipróbált FM jeladónk mikrofonjelet is át tudott játszani, meg is néztük, annak a kapcsolási rajzát.

És igen, az ábra bal felső része a mikrofonerősítést végzi, szinte ugyanazok az alkatrészek és paraméterek vannak abban is (a tranzisztor típusát leszámítva).

Ebből a videóból olyasmi derül ki, hogy a kondenzátoros mikrofon betáplálása felfogható egy feszültségosztóként is. Ebből hogyha leszűrjük a DC jelet egy kondenzátorral, akkor marad a mikrofon AC-jele (ami ez esetben is 200mV környékén van,


Na, nem kerültünk előrébb, ha mikrofonra lenne szükségünk, biztos valami komolyabbat vásárolnánk. De lám használható lenne ez a modul végülis gitár(elő)erősítőnek, vagy valami torz effektnek?

A mikrofon helyére vezettük be a gitárjelet. A tápot, mivel rettenetesen zajos kínai darab, elemre cseréltük, de még így is maradt annyi zaj, hogy feltétlen igényelne egy rendes szűrést. De azért erősített. A 2N3904 inkább natúr hangon, az MPSA13 viszont egy kis disztrójt is vitt bele. Hát nem ebből csinálunk torzítópedált, de legalább a témát elengedhetjük. 

*Prosecturáékat ezért a nótáért biztos nagyon meggyóntatná a Partizánmarci. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése