Persze, minek monyolni a telefon fényszenzorával, a luxust a bankszámlán kell mérni, meg a jachton, ráadásul számtalanszor bebizonyosodott, hogy a telefon fénymérője csak arra alkalmas, hogy észrevegye, eléggé a füledhez emelted e a készüléket, esetleg, hogy eléggé besötétedett e már.
Azonban a lux-mérőket nézegetve a neten, annyira elgurult a gyógyszerünk, hogy az borzasztó. Még az Amazonon sem képesek a leírásban egyetlen készüléken belül a 20.000 és a 200.000luxot következetesen használni, a kép és a specifikáció köszönő viszonyban nincs sehol, olyan spektrális képeket tesznek ki, amin retusálva (takarva!!!) van a hullámhosszérték, stb. Tehát csak azért, hogy megtudjam mennyi is a valóságban a valós lux-mennyiség, nem adok 30 + eurót ennek a trehány bandának. Na, ezzel a luxust már meg is mértük, ha lenne olyan nálunk, akkor a háromezer eurós készülékekből vásároltunk volna. Mindjárt hármat. de nincs nálunk se lux, se luxus, csak sötétség délben.
Saját jegyzet, hogy ne kelljen majd csomó linket megint átolvasni. Ne olvasd el. Tényleg.
1. Lux és EV közötti összefüggések - elmélet
Erre azért van szükségünk, mert mi EV-paradigmában tudunk a fénnyel számolni, viszont az applikációk, csak lux-ot mérnek és sose mutatják az átlag fényt EV-ben, talán mert az nem is értelmezhető úgy. Ha kézi fénymérővel, vagy gépbe épített fotós fénymérővel mérjük a fényt, akkor egy ISO-Rekesz-Záridő hármast kapunk. Ezt átszámolhatjuk EV-nek, megfeleltethetjük luxnak. Persze van erre is online eszköz:
Forrás |
Szóval ISO 100 esetén ha f/5,6 és 1/500s a mért értékünk, akkor az EV 13,9 lesz (a fenti kalkulátor csak egy tizedesig számol, fölösleges ennél pontosabban megadni).
Ezt visszatéve az előző képletbe 38217lux lesz az eredmény. Ezeket az értékeket kellene mérnünk a telefonnal és a fényképezőgéppel is, és akkor a világ kerek lenne.
2. Mire lehetne ezt használni?
3. Mivel tudnánk fényt mérni? - hardware és software
Ez meg lux-mérő, tud átlagot mutatni, de nem mutat EV-t.
4 . Két androidos eszköz fényszenzorának összehasonlítása
5. Egyetlen eszközön belül a fényszenzor és a kameraadatból nyert megvilágítás összehasonlítása
Ez az app képes a fényszenzoron kívül a kameraadatból is fényt mérni és ez már összevethető a Nikon fénymérőjével, tehát valahogy az egész rendszert össze lehetne hangolni. De sajnos nem lehetett, mert:6. kísérlet.
Amennyiben expó közben sötétebb lesz, tegyük fel az átlag leesik EV1-re, akkor értelem szerűen egy helyett, két percig kell exponálnunk.
Na, ezt kísérleti körülmények között (lesötétített lakás, lámpák) képtelenek voltunk igazolni, részben a fent felsorolt okok miatt. Teljes káosz, kezdve ott, hogy a fénymérő akkor és azt mért, amit csak éppen akart, a Nikon nem volt hajlandó ugyanabba a zónába exponálni a fehér kartont, több perces exponálásoknál még rosszabb lett a helyzet, pedig pont ott vártuk volna, hogy jobban boldogulunk. Viszont elcsesztünk vele két délutánt és legalább láttuk, hogy mennyire nem életszerű egy telefonon luxot mérni, közben figyelni a stoppert és egy tableten számolgatni a lux-EV-exponálási értékeket. Azt kell mondjam nem véletlenül nem írtak erre programot. Legalábbis az Assus, a Samsung és a Xiaomi alkalmatlan erre a feladatra.
Ha valaki akarja, elvégezheti a méréseket Iphonennal is, talán azokon megbízhatóbbak a szenzorok, de mi ezzel ezt a témát elengedtük. Ha működne se lenne praktikus. Én biztos nem használnám.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése