2024/12/31

Akril ChromaDepth3D

Feketeöves Utazások olvasóink (vannak ilyenek?) elvileg kellene tudják, mik ezek. Ennek a projektnek az újragondolása akrilöntéssel. A mélységélmény nem igazi, de sajnos a rendelkezésünkre álló színek limitáltak voltak, még így is rátweekeltünk utómunkában. Kicsiben/távolabból nézve 3D-sebb, előnyben, aki telefonról nézi.




2024/12/19

Foszfor

Hát minket sokkal jobban felzaklatott - mint Kövért, mikor megtudta, hogy a nemlétező Mikulás buzi - az, amikor megtudtuk, hogy a foszforos rózsafüzér, foszforos koton, foszforos karóra nem is a foszfortól világít. Merthogy a neve alapján, fénnyel bíró minden, ami foszforeszkál (nem fényt hozó, mert ugye, az a Luciferike). Igaz a foszfor is foszforeszkálhat bizonyos körülmények között, de a foszfor foszforeszkálása inkább látványos szerencsétlenkedésnek (3:15-től) tűnik a többi modern foszforeszkáló anyag mellett. Tehát a régi-új neve, a vilany (még egyellel) csöpp túlzásnak tűnik. Ebben a videóban a kolléga úr végigvesz többféle foszforeszkáló anyagot.


Nekünk meg gőzünk sincs, hogy egyes foszforeszkáló cuccaink milyen anyagból készültek, itt van például egy A4-es lap, amit ilyen és ehhez hasonló  esetekkor szoktunk elővenni. Az ötletet Piláth úrtól nyaltuk. A lényeg, hogy a foszforos papírlapunkat forgatjuk és fölötte egy lézeres ingát ingatunk.

Nekünk éppen nincsen állítható sebességű motorunk, se lemezjátszónk, ezért először egy számítógép coolerrel pörgettük meg a papírt, azután pedig egy ilyen kínai ledes fénybiszbasz motorjára applikáltuk fel. A kettő között a forgási sebesség a különbség, lám kitalálod e, melyik spiro-kép, melyik motorral készült. 

Ha meg már elől voltak a lézerek és a foszforos papírlapok is, eszünkbe jutott egy réges-régi felfedezésünk, amiről később kiderült, hogy már mindenki tudott róla, s idővel videók is megjelentek a témában, vagyis, hogy a felizzított foszforos papírt le lehet izzítani fénnyel. A youtubeon számos videó foglalkozik a gerjesztett foszforeszkáló anyagok legerjesztésével, van aki piros lézerrel, van aki zöld lézerrel csinálja (egy mutatóba, actionlab). Untuk rendesen körbejárni a témát, de azért megpróbáltunk egyes jelenségeket reprodukálni, és az eredményeink nem túl konzisztensek.

A foszforeszkálás erősen hőmérsékletfüggő, nemcsak a mikrohullámú sütő (vagy sima forralás) tudja felgerjeszteni a foszforeszkáló anyagokat,

Sötétben tartott foszforos lap a mikrohullámú sütőben gerjesztve, a foltok a hot-spotokat jelölik.

Előgerjesztett lapon viszont azok a foltok tűnnek sötétebbnek (kevésbé világítanak)
amelyek hozzáérnek a hidegebb tányérhoz

de például a kézmeleg is képes előidézni a jelenséget. Először felfénylést eredményez, majd ahogy gyorsan elszórja a a fotonjait, az adott régió elsötétedik.

Elővilágított foszforeszkálás kézmeleg hatására


Természetesen nemcsak mikrózhatjuk, vagy forralhatjuk a foszforos cuccainkat, hanem hűthetjük is. Ezzel konzerválhatjuk az aktuális állapotot valamennyire.

Vagy lézerekkel le is gerjeszthetjük a már fénylő felületet. Gyakorlatilag ez játszódik le (változó dinamikával) amikor a gerjesztett foszforos felületre lézerrel pirkálunk (az alábbi képen egy foszforos glow in the dark akrilfesték-paca, ami sokkal jobban reagált a legerjesztésre, mint az A4-es lap, vagy a plasztik foszforos csillagok).


Csak gyanítjuk, hogy a zöld meg a piros lézerünk, amik önmagukban nem alkalmasak a foszforos anyagot feltölteni (talán a zöld egy egészen kicsit képes rá), kibillenteni annál inkább tudják a már metastabil állapotban levő elektronokat. Különféle foszforos anyagokon különféle hőmérsékleten, különféle lézerekkel, teljesen eltérő sebességgel zajlik a folyamat. Van amikor a felfénylés is látszik, majd rögtön utána a sötétedés, de ilyen erős lézereknél, sötétben, a szem sokszor nem képes lereagálni a folyamatot.

Az is felmerült, hogy a zöld lézer nem a zöld fotonok energiájával hat, mivel jelentős IR komponense is van a GPL-eknek. Hevenyészett kísérleteinkkel (680nm, 720nm és 850nm IR szűrőinkkel) azonban inkább azt láttuk, hogy a zöld komponenset kiszűrve a lézerből, legerjeszt ugyan, de nem annyira hatékonyan, mint amikor szűrő nélkül világítunk a zöld lézerrel a gerjesztett foszforos felületekre.

Apró érdekesség, használt és kimerült fénylő pálcikáidat (glow stick) felmelegítve (forralva, vagy mikrózva) újra aktiválhatod egy rövid időre (amíg kihűl).

Négy - öt - hat napos glowstickek. Felül látszik, hogy a két alsó a leghalványabb,
ezeket megmikróztuk, így ezek lettek a legfényesebbek.


Retró-macskaszem

Nemrégiben Grimpixet lemeszelték a zsaruk (csak figyelmeztetéssel, de ugyanúgy 20 percig írták a jegyzőkönyvet), mert csak egyetlen fényvisszaverő volt rajta, a törvény meg többesszámban fogalmaz. Még a törvény szövegét is megmutatták, valami telefonos applikáción, de amikor hazajöttünk, és végignyálaztunk csomó internetes lelőhelyet, arra jutottunk, hogy az újabb törvény alapján jogtalanul baszkuráltak, mert csak akkor kell legyünk feldíszítve a biciklin, hogyha városon kívül, vagy nem megfelelően kivilágított településen gurulunk. Grimpixet meg a központban a villanylámpa alatt alázgatták a nyomorultak. Rendőr ismerősünkre is rákérdeztünk, mi az ábra, de ő meg egy olyan képernyőképet küldött a törvényről, amin ékezetek se voltak, tehát tutti nem tiszta forrásból származtak. Na, erre kapják a nagy fizetést és az izzi-nyugdíjat ezek a hősök. Szerintünk a HG1075/2021 az érvényes és nem a 2006-os, vagy pláne a 2002-es változat. Lustaságból nem kontesztáltunk (illeték, doszár, utánajárás, kisfaszom), és ezért nyilvánosan bocsánatot kérek mindenkitől, mert ezzel lehetővé tettem, hogy az a két paraszt másokat is törvénytelenül szívasson. 

Nade itt most nem a ruhán levő fényvisszaverőkkel fogunk játszani, ugyanis annak a mikroszerkezete nem elég jól látható/szemléltethető, szemben a macskaszemekkel

a nézőtől oldalra távolabbról megvilágítva VS a néző irányából megvilágítva

A macskaszem lényege, egyrészt, hogy a macska lásson vele és ne menjen neki a falnak, másrészt, hogyha sötétben rávilágítasz, akkor a szívrohamot hozza rád. Azért világít a macska szeme, mert van benne, a retina alatt, egy tükröződő réteg (Tapetum lucidum), ami visszaveri a fényt, hogy az kétszer is megjárja a retinát. Emiatt, ha rávilágítasz a macskára éjjel olyan, mintha tükörbe világítanál. Nyilván ha a macska háttal, vagy profilból áll neked, akkor nem fogod világítani látni a szemét, de a macska se hülye, ha rálámpáznak egyből odanéz. A közlekedési fényvisszaverők azonban nem tudnak odanézni, ahonnan éppen rájuk világítanak. Ezért aztán úgy vannak kitalálva, hogy (egy szögtartományon belül) bárhonnan megvilágítva a fényt visszaverje a forrás felé.


Lézerrel még szemléletesebb a dolog. A tükör-kocka nem kell szembe álljon a fényforrással, akkor is képes ugyanoda visszaverni a fényt:


Bárhonnan rávilágítva (nagyjából) a forrás irányába veri vissza a fényt. 


Sok megközelítése van a fényvisszaverő elemek geometriájának. Egy másik megközelítés a gömb, esetleg a hátsó fele tükröző réteggel bevonva. De erről már volt szó a szivárványoknál

Bővebben itt.

2024/12/13

Fényfestés partikellékekkel

Van vagy 5-6 éve, hogy vásároltunk egy csomó glow-sticket, használtuk is már. Most valamiért megint előkerültek. 



A második sorozatot is zöld pálcákkal csináltuk (PS-ben vörösítettük), mert a többi szín, elég sápadt az ilyen fotózáshoz, talán a kék még csak csak, de a sárga, meg a piros teljesen használhatatlan fényfestéshez. Vagy csak lejárt a szavatosságuk. Ésrégebben is spiroztunk már fénnyel. Most a fénylő pálcikát lógattuk fel az ingára.



2024/12/06

Választási Ady-vers.

Éppen írt Grimpix egy Ady-verset választásokra, erre nem bemondják, hogy elmarad az egész választás?

De hát több is veszett ennél. Ha előre lehetett volna tudni,  Kelemen Hunor öt napja nem idegesíti fel az RMDSZ homofób választóit (de legalább okosan a képviselőválasztást megvárta ezzel a hergeléssel), és ha O1G várt volna nyamvadt két órát pénteken, nem kellett volna összezavarnia erdélyi híveit azzal, hogy eltanácsolja őket, hogy távárisára és a nyugat elleni harcban, hétpróbás kamarádjára szavazzanak. 

Grimpix meg egy fél órát ha vár, nem kellett volna verset írnia. Ilyen ez, Ady verse 100 év után is aktuális, a miénk meg 30 perc alatt megy ki szavatosságából. De azért leírjuk ide. Azért napló:

Ha van Isten, atomot dobjon rája,
kibírja alkoholban edzett mája.
Európa végbelén bűzös hemorrhoid,
Bégető, rettegő, lusta droid.

Ha van Isten, jaj, nehogy adjon eszet,
én inkább áltudományos és ezotérikus leszek.
Megannyi sötétben derengő látomás,
jaj, engem csak megéget a felvilágosodás!

Ha van Isten, húzzon magasan a faszára fel,
Ne érjen fel hozzám a nyugati métely.
Vérem loccsanjon ki Szibéria felé a porhóra
inkább, mintsem kiverjem leszbikus pornóra.



2024/12/04

Eltérítjük a termokromizmust

A technika esetlensége, kiszámíthatatlansága, a chemigrammot juttatja eszünkbe, de ez mégis inkább thermigram és a chemigram határvidéke. Ade Hanft munkássága meghatározó számunkra ebben a témakörben. Öntapadós thermokkollázsai nagyon állatok. Thermálprint-animációi meg külön beszarás.

Teszt. Különféle anyagok hatása a termo-papíron

Eddig nem nagyon érdekelt, ezért nem is olvastunk utána, de a termokromizmus igencsak érdekes és bonyolult jelenség. Szóval nem csak a hőmérsékletjelző bögrét jelenti, vagy a sörhőt jelző festéket a címkén, vagy más csomagoláson, hanem a kasszaszalagot is, meg egyéb hőnyomtatási eljárásokat, de akár a folyadékkristályos hőfóliákat is. 

Baloldalt még a nedves oldószer, jobboldalt a kész megszáradt kép

A termokromatikus festékek (leuco dye) általában egy átlátszatlan (leuco-állapot) és egy színes állapot között tudnak változni, nem túl eltérő, hő hatására. És többnyire reverzibilis a folyamat. 


Viszont a termo-papírok, amit például a kasszagép használ, vagy a mostanában divatos kis bluetoothos játék-printerek, általában végleges folyamatban és jelentős hő hatására színeződnek el. Bár ez utóbbi kérdőjeles, a Wiki szerint a frikciós hőtől lehet elkarmolni a kasszaszalagot, holott eddig azt hittem, ez valami mechanikai behatás eredménye. Az időtállósága is erősen kétséges, van olyan bizonylatunk, ami három év alatt teljesen kifehéredett, de nem tudom, nálunk (Ro) van e erre valami minimum élettartam-szabályozás. Mindenesetre ne ilyenre nyomtasd az utókornak szánt cuccaidat.


Ezen a linken is vannak érdekességek a témában, stencil, hőfúvó és természetesen számlapapír. Viszont ami, itt látható termo-képeink leginkább hő nélkül készültek, főleg acetonnal. Az a papír, amit mi használunk leginkább az oldószerre reagál, a vaslótól csak simán befeketedik, ha volt előkezelve vegyszerrel, ha nem. 


Az izopropil és az aceton jöttek be ezzel a papírtípussal. Az alábbi képen a piros elszíneződés nem a reakció eredménye, csak a minap ételfestékkel megfestett virágot használtuk stencilnek. 



Viszont az öntapadós címke-papírt (alábbi kép) más fából faraghatták, ugyanis az oldószerre nem reagál olyan jól, gyaníthatóan valami kémiai védőréteg óvja a termo-réteget. Erre vasalóval is rá kellett menni.

Ez a diptichon-szendvics acetonos kezelést és vasalót is kapott (a bal oldal volt a vasaló felé). 


Sajnos ez a nagyon vékony kasszaszalag, amit mi használunk (ez az egy volt a boltban és nem fogunk hülyeségért netről berendelni csomó papírt) megráncosodik a vegyszertől és hát ezt pont nem lehet utána kivasalni, hogy jobban mutasson. 


Azt mondják a napfény hamar szétkapja ezeket, de nekünk szekrényben tartott bizonylatunk is fakult már ki, illetve egyik lézerünk se bántotta rövid idő alatt ezeket a nyomatokat.



2024/12/02

Infrában sincsenek nők a bankjegyeken

Most, hogy előkerült egy csomó bankjegy, és vizsgálgatjuk őket, lehet csak azért, mert érzékenyítve lettünk a sok lipsi propagandától, de feltűnt, hogy nem sok csaj vigyorog a bankjegyeken. Na jó, valóban az érzékenyítés lehet az oka, mert amíg nem láttam meg az új 20 lejesünket, addig nem merült fel bennem, hogy nem e kellene nőket is ráfesteni. 

Forrás: BNR (itt az összes bankjegy grafikáiról lehet infókat találni)

Jó, az igaz, hogy Ecaterina Teodoroiu kicsit maszkulin, mondhatni társadalmi neme férfi, ahogyan legéppuskázza a németeket, de nézzük a jó oldalát, szerencse, hogy nem a vasszékelyeket ritkította. Most hogyan vennél belőle 4 Igazi Tiltott Csíki sört, mi? Mindenesetre, nemcsak a románoknak van Jean d'Arc-juk, nekünk is van Zrínyi Ilonánk. De már ez a gondolat is milyen, hát miért kell egy nőnek Rambónak lennie, vagy egy Political-animalnak, ahhoz, hogy felkerülhessen egy bankjegyre? 

Na, máris itt egy újabb összehasonlítás: a román pénzen van nő, nyenyenye, míg a forinton niiincs! Értem én, hogy Kéthly Anna a jelen állapotokban túlzás lenne, és a keresztény Slachta Margit is annyira feminista volt, hogy az egyetlen férfinek számított a Nemzetgyűlésben, de csak van valami fullos jobber bige, például akkor, izé, mondjuk Tormay Cécilé! Ja, hogy az meg gesztus lenne a melegközösségek felé is... hát ez veszélyes! 

Az bezzeg már régen eszünkbe jutott, hogy a bankjegyeket megnézzük UV fényben, de infrában fel sem merült, amíg ebbe a videóba nem szaladtunk bele (12:10-től, de érdemes az egész videót megnézni, sőt a fickó csatornáján is vannak csodák). 

Pénzt fotózni még csak-csak, de feldolgozni egészen nehéz vállalkozás. Érdekes módon a román pénzt nem észleli a PS és le se tiltja, az eurót és a dollárt viszont igen, van amit infrában is felismer és különböző feldolgozási fázisban tiltja le a további műveleteket ezekkel a képekkel.  


Pedig hülyeség, mert ennyi biztonsági elemet esélytelen reprodukálni, fölösleges védeniük a bankjegy digitális képét, amikor már maga a hordozó és a spéci anyagok is beszerezhetetlenek hozzá. 


Volt már szó arról az Utazásokban, hogy bizonyos festékek csak infrában, vagy UV-ban jelennek meg és ezért lehet rejtett adatátvitelre használni. Na, itt olyan festékeket használnak, amelyek infrában pont, hogy eltűnnek. 

Érdemes a többi elfekvő pénzeinket is megvizsgálni, kedvcsinálónak a dollár és az euró.


Tudtad, hogy az euró bankjegyei az építészeti korokat veszi sorra?

Sokkal jobb is, mint valami balfaszt festeni rá, akiről esetleg később kiderül egy és más.

Felmerült, hogy sajnos alig tudnánk megnevezni pár bankjegyet, amiről fejből tudjuk, hogy ki van rajta. De ha látnám is a sok kaporszakállú vénembert, meg a betegebbnél betegebb poirot-féle bajusz-pornót, akkor se mind tudnám megmondani, hogy ki kicsoda az általam is használt bankjegyeken. Persze mondhatnánk, hogy a lej nem számít, mert ez nem a mi kultúránk, de az az igazság, hogy a magyar bankjegyekkel is csak alig teljesítünk jobban. De aztán rájöttünk, hogy ez biztos azért van, mert egyfeszt változtatgatják. És bezzeg a gyerekkorunk bankjegyeit most is meg tudnám nevezni... de csalódnom kellett, abban is alul-teljesítettem az elvárásoknak. A traktor az megvolt. A többi meg csak hézagosan. 

Mindenesetre a pénz, ha van, úgy is boldogíthat, hogy tüzetesen megvizsgáljuk, különféle fényekben, ellenfényben is, és beesési szögekben is, nagyítóval, és megpróbáljuk felfedezni a lehető legtöbb biztonsági elemet rajtuk. Erre itt van két segédlet, a BNR listája a biztonsági elemekről, illetve az egyes elemekre példák, leírások

De mi van a mágneses elemekkel? Az 5, 10, 200 és 200 eurós bankjegyeket vonzza a mágnes. A régi és új 100 dollárosokat is rendesen odakapja. Sőt a régi 2000 forintos bal felső sarka is meglibbent a mágnestől. A 100 lejesen Caragiale vicces orrcsipeszes szemüvegének a bal kerete is úgy tűnik, vasból van. A 20 lejesen is a csaj szemüvege, vagy egy hajcsatja lehet a mágneses, az 50 lejesen viszont itt-ott, egyes szövegek reagáltak alig észlelhetően a mágnesre. Sőt párszor az volt az érzésünk, hogy vannak rajta diamágneses elemek is, de ezt nem tudtuk teljesen bizonyítani. A lej mágnesessége meglepett, mert a BNR oldalán nem említi, mint biztonsági elemet. Pedig ott van. És még mi minden lehet rajta, amiről nem tudunk, vagy csak sejtjük, hogy azokkal az elemekkel is trükköznek. 

Fluoreszkáló virágok

 A virágok jelentős része teljesen másképp látszik UV-fényben, mint a láthatóban, mert nem az embereknek akarnak tetszeni, hanem rovarok számára akarják kijelülni a leszállási sávokat. Most azonban nem ilyen virágokról lesz szó. Ha nem akar a virág fluoreszkálni, mi majd megtanítjuk.


Ilyen látható fényben, illetve UV-ban (395nm). Ehhez zöld sorkihúzót (highlighter) itattunk vele pár napig. Próbáltunk tarka virágokat létrehozni, narancssárga sorkihúzóval is, de azt nem itták meg a dögök. Tehát valami lényegi különbség lehet highlighter és highlighter között. Érdemes több oldattal is próbálkozni, és lehet ha vannak kevésbé válogatós virágok is.