Szóval, ott a hegy megett
láttam én a petymeget:
számolgatta saját hátán
foltjait s a pettyeket.
K.A.F.
A fotonok semmi esetre se pingponglabdák. De mondjuk hullámok annál inkább. Csak a fényhullámot sokkal nehezebb elképzelni, mint a fény-pingponglabdát, kérdés az, hogy a világ azért bonyolult e, hogy minket megszívasson, vagy a világ nem bonyolult, csak mi vagyunk ahhoz képest is primitívek.
Piros hátú petymeg hátán,
zizegnek a petymegek,
Ejszen ezek szubjektívek,
mert a konstans pettyek meg
az objektív petymegek.
Grimpix
Szokás a lézermutatókat olyan fenszi előtétekkel forgalomba hozni, ami vagy ábrákat vetít a falra, vagy egyenesen kaleidoszkópszerű bonyolult interferenciaképeket. Mi nem tudjuk, ezeket hogyan csinálják, a net számos módszert említ, többek között fotóeljárással is megvalósíthatóak. Vannak olyanok, amelyikben fizikai rések, kiugrások vannak, de olyanok is, amelyek a felület (általában valamilyen csoda-gél) refrakciós indexének periodikus változásaival érik el ugyanazt a hatást. Tervezünk ebbe az irányba is tenni majd egy utazást egyelőre nekünk csak hableányos, dollárjeles és hasonlók vannak ilyenből.
De mitől foltos a lézer? Nyilván nem gondoljuk, hogy ebéd és uzsonna közötti ejtőzés alatt egy sör mellett feltárunk egy témát, amit más 4-5 év egyetem alatt, kemény bulizások és alkoholizmus közepette sajátít el. Csak megnyaljuk picit és megpróbáljuk megfigyelni. A lézerek foltos textúrája kialakulhat papíron, falon (diffúz visszaverődés), de a levegőben szálldosó porszemeken, illetve a folyadékban lebegő apró részecskéken is. Szükséges hozzá a koherens fény. A wiki elég ködösen fogalmaz és a youtube sincs túlságosan eleresztve a témából. Ezt az egyet kaptam
Szubjektív pöttyösödés - valamilyen durva (fal) felületről egy képalkotó eszközben kialakuló foltok. Magyarul, a falon, papíron minden egyes megvilágított pont fényforrásként tekinthető, ezeknek az interferenciaképe fog kialakulni a szemünkben, kamerában. A fejünket mozgatva ezek a random pöttyök elmozognak.
Az objektív pöttyösödés ugyanez, csak itt nem direkt fotózzuk a falon levő lézer-hangyákat, hanem azt egy másik felületre vetítjük. Például egy ccd szenzorra, de objektív nélkül, vagy egy másik felületre, és ezt fotózzuk le. Értelemszerűen a második felületet fotózva már hiába változtatjuk a kamera pozícióját, a mintázat nem fog változni, mert az a lézer - első felület - második felület rendszerben fix.
Meg is szántam én a foltos,
pettyezett kis petymeget,
mert nem tudja, jaj, a petymeg,
oldalában kajla hegynek –
Mennyi egy meg egy meg egy meg egy?
K.A.F.
K.A.F.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése