De mégsem tűnik valószínűnek, hogy valaki itt balra vörös házat észlel, mivel mégiscsak mind egy vérből valók vagyunk (na jó, pár emberben van kipcsak vér is), vagyis az öröklődés miatt számottevő különbségek mégsem lehetnek a színlátás élményében. (azért érdekes jelenség, hogy bizonyos tudatmódosító szerek mire képesek a színlátásunkkal) Mi azt gondoljuk, hogy sok ember, kis eltéréseket leszámítva, nagyjából ugyanazt az élményt kapja a rózsaszín hellókittire, vagy a babakék bringánkra tekintve, és amitől az egyik színt jobban szeretjük, mint a másikat, az csupán ízlésbeli, legkevésbé színlátásbeli kérdés. (Tudtad? Ma már azt is tudjuk, hogy infrában is elég jól látunk.)
Persze ennek a fordítottja is igaz lehet, különféle színekből kikavarva is látunk ugyanolyan színt. Például te látsz egy olyan sárga labdát, ami minden hullámhosszat elnyel, csak az 580 nanométerest veri vissza, de ha lefotózod és én a monitoromon nézem, akkor pont 580 nanométert nem látok, viszont látok helyette valamennyi zöldet és pirosat az RGB kijelzőn. Alább egy (nem AdobeRGB kompatibilis) Dell monitor aRGB módban felfestett teljesen piros, zöld és kék színeinek spektruma látható. A fenti példa 580 nanométere nem igazán van lefedve, hiszen a piros 600nm fölött indul, a zöld pedig 580nm környékén már erősen megszűnni látszik.
A látható színek száma persze köszönő viszonyban sincs a színterek nagyságával, ezt a témát már megrágcsáltuk picit (valahol 1-10 millió között lehet az ember által megkülönböztethető színek száma). RGB 8 biten 2^24 = 16.777.216 szín kódolható. CMYK módban, ez 100.000.000 lenne, de csak abban az esetben, hogyha nem kell a raszterrel számolnunk. Jóval óvatosabb becslés 5% lépésekkel számolva 20^4= 160.000. A nyomdászati színbiblia is ezt a felbontást használja, gondolom nem véletlenül.
85% NTSC ~122.9% sRGB - ezek már jobbak, de még nem high-end. A jobb tablet/telefonkijelzők megütik ezt a szintet.
94-95% NTSC ~ 100% AdobeRGB - ilyet még csak képen láttunk. De nem kizárt, hogy leszívárognak majd a mindennapi használatba.
![]() |
Forrás |
Az alábbi grafikonok azt mutatják, milyen nehéz megbízhatónak ítélni bármit is az interneten. Elvileg ugyanarról szól a két ábra, viszont a zöld tartományban elég számottevő a különbség például az AdobeRGB és az NTSC között. Na itt lett elegünk.
Thanks, l like you! l am atextel, We have the hdmi lcd touch display suppliers
VálaszTörlés