2021/02/25

¡Viva la evolutión! - milyen állat, aki benned él*


Hazafele tartottunk Grimpixszel, s mivel ritkán jövünk ki (mert utáljuk az embereket), rácsodálkozott a pelenkás arcokra.

Egy sebésznek öltözött nyugdíjas asszony sietett szembe velünk. Orvosi maszk, a fémstabilizátor orrnyeregre hajlítva, minden patent, ahogy kell
- Kik ezek? - súgta a fülembe Grimpix.
- Ők a normakövetők! Törvény van a maszkra, tudod. 

Aztán egy másik jött szembe, akinek a koszos maszkja a szája előtt fityegett. Mintha műtős lenne - egy autószerelő műhelyben, vagy szénbányában. 
- Ő is normakövető? - ismerete fel Grimpix
- Nem, ő csak úgy tesz, mintha normakövető lenne. 

Aztán egy olyan jött szembe, akin semmiféle maszk nem volt. 
- És ő mit követ? - kérdezte Grimpix
- Nem tudom Grimpix, lehet, ha csak a saját útját. De tudod, az előző kategóriák sem egységesek. Semmi sem fekete-fehér. 

- Hát nem a maszk helyes használata a fő szempont? - kerekedett el Grimpix szeme.
- Nem, mert a normakövető például lehet csak törvénytisztelő, nem fél se a járványtól, se a törvénytől, de ez a szabály és neki szót kell fogadni. Van olyan is, aki fél a törvénytől, a büntetéstől, mások rosszalló tekintetétől. Aztán van olyan is, aki a vírustól fél, ha nem lenne törvény rá, akkor is maszkban járna ki a Kerekerdőre. Leginkább ezek szólnak be a többieknek. 
- Ő a sehonnai bitang ember, ki most ha kell, halni nem mer? - foglalta össze Grimpix.
- Az óvatosság nem mindig beszariság. Az csak ciki, de nem bűn, ha valaki fél a haláltól és ezért engedi gyermekként kezelni magát a kormány részéről. Eltűri felnőtt fejjel, hogy mesét mondjanak neki, és hogy az állam tanítsa meg kezet mosni. Hazamegy lámpaoltásra, mert az volt mondva neki. És van, aki simán lemond a jogairól, ha ezzel néhány ember élete megmenthető. Ez is egyfajta altruizmus.

- És akiken úgy áll a maszk, mint tehénen a gatya? A retkes maszkok, az áll-sálak, toka-takarók, meg a felül kilógatott orr-bábszínház? 
- Ez olyan mint a divat. Nem bűn koszos ruhában járni. És az ízlés sem morális kérdés, ezért a kilógó orr is csak olyan, mint a szandál-zokni. Inkább csak ciki.
- De a fertőzéstől nem véd, ugye? 
- Ezek az emberek nem a fertőzéstől félnek, maximum a büntetéstől. Ezért félig meddig normakövetőnek láttatják magukat. De igazából egyszerre szarnak bele a törvénybe is, meg a mások egészségébe is. És a személyiségi jogokba pláne, mert még a lázadást is elsumákolják. Igénytelen, opportunista, önző banda. Vagy csak sokkal fontosabb dolgok kötik le a figyelmüket, mint ez a maszk-marhaság. 

- És a maszknélküliek a bátor szabadságharcosok? 
- Dehogy. Egy részük szintén önző majom, mint a látszat-normakövetők, csak éppen pont otthon felejtették a maszkot. De van néhány, aki következetes az emberi szabadságjogok terén és mindenki érdekében inkább a büntetést vállalja, de mutatja a társadalomnak, hogy hol van az a vonal, ahol nem törnek át. Az ilyen ember nem fél halni sem, ha kell, ugyanakkor nem félti mások mamáját sem az ideológia oltárán feláldozni. Az ilyenek emlegetik, hogy nyolcmilliárdból lehet pancsolni. Vagy, hogy hulljon a férgese. Mások sokkal árnyaltabban úgy gondolják, a szabadságnak ára van, amit néha meg  kell fizetni. Büntetéssel, élettel. 

- Rajtunk sincs maszk! Mi melyikek vagyunk? - kérdezte Grimpix.
- Az más! - mondtam - Mi már átestünk a betegségen. Elkaptuk a vírust, de megsajnáltuk és elengedtük. Mi olyan szabadságharcosok vagyunk, akik tiszteletben tartják mások félelmét, ugyanakkor megköveteljük a saját jogaink tiszteletben tartását is. Az egyéni felelősségben hiszünk, nem a karhatalmi kényszerben. Készakarva nem fertőzünk. S egy icipicit fontos nekünk mások mamája is, szoktuk is emlegetni őket. Hol így, hol úgy, kinek a mamáját így, kinek úgy...

Ezután nem beszélgettünk többet, de hazáig összesen 133 normakövetőt számoltunk meg, 210 beleszaróst és 15 szabadságharcost. Még sokáig kerültük utána a tömbházat, hogy teljen az idő, végül 11 óra után pár perccel értünk haza. Csak azért is. Ha gyermekként akarnak kezelni, akkor mi daccal  válaszolunk, nem leszünk cukimuki szófogadó gyerekek és közel az idő, amikor toporzékolni kezdünk.

Vajon Burke szerint ebben az esetben kik a tétlenek? A normakövetők, vagy a szabadságharcosok kellene tüsténtkedjenek, hogy a gonosz ne győzedelmeskedhessen, s elbukjon végül a francba? 

2021/02/18

Dehogy a Föld! A pofánk lapos!

Az a helyzet, hogy nincs túl nagy sportértéke a laposföld-hívőkön kacarászni. Leginkább azért nincs, mert a normálisok között is alig találni néhányat, akik igazolni tudnák, hogy a Föld izé..., kerek. Ja nem, gömb! Vagy forgási ellipszoid. Vagyis na, a Föld leginkább geoid alakú... 

- Mi vagy te, tautológus? -  kérdezte Grimpix gúnyosan. 
- Jegyezd meg jól, míg a föld kerek,
   mindig lesznek!  punk's not dead!
Van ez az egyiptomi szaki, Eratoszthenész, akit tisztelünk, mert nemhogy nem posztolt olyan ostobaságokat, hogy a Föld lapos, de ki is számította a kerületét. De persze, mi, akik nem tudjuk kiszámítani a Föld kerületét (se), ugyanúgy hívők vagyunk, mint a laposföldesek, csak mi  másmilyen óriások vállán állunk, a mi prófétáink, Püthagorasz, Arisztotelész, s nem Rowbotham, vagy kicsoda.


Forrás

Eratoszthenész módszere röviden egy arányszám (nem is maradt fenn a módszere, csak annak egy egyszerűsített változata). A Föld két pontján mért Nap-szögeknek különbsége úgy aránylik a 360 fokos körhöz, mint a két mérési pont közötti távolság a teljes Föld kerületéhez. Másképpen: a Föld kerülete = 360° * a két hely közötti távolság / a két hely napszögeinek különbsége.

A méréshez nem fontos, hogy fixre egy hosszúságon legyenek a mérési pontok (lásd Alexandria és Asszuán), ilyenkor mindkét adott hely delelési maximumakor érdemes mérni, a két pont közötti távot pedig a hosszúság mentén felvenni (nem átlósan). Így egy hosszúsági Föld-kerületet kapunk. 

tangens(Napszög) = rúd hossza / árnyék hossza

Persze az ókori fickóknak nem volt mobiltelefonjuk, hogy egy haverjukkal egyszerre mérjenek árnyékot  messze egymástól, sem repülője, hogy többszáz kilométerre tudjon utazni rövid időn belül, neki ehhez egy Ráktérítő környékére eső pontja volt (ahol a nyári napfordulókor kb. nulla az árnyék és ez az égi esemény szinkronizálta is a két mérést), illetve attól távolabb  egy másik város, ahol árnyékot tudott mérni. 
Az megvan, hogy amikor még nem fénnyel hitelesítettük a métert, úgy definiálták, hogy az egy negyed Földkerület (északtól-egyenlítőig) 10 milliomod része legyen, mert ez megbízhatóbb, mint az inga-méteres? 
Az interneten csomó mindenki elvégezte a mérést, az eredményeik elég vegyesek, ráadásul most nincs se napforduló, se napsütés ami az árnyékhoz elengedhetetlen, se meleg odakint, ezért mi a szobában próbálkozunk. Lássuk jobbak vagyunk e mint ők. Az árnyék méretét a suncalc.org adja meg centi pontosan. Mi se tudnánk ennél szebben mérni. A távolságokat a gugliearthből vesszük, a szögeket meg tangnes inverz kalkulátor segítségével számoljuk. Ilyen cuccai se voltak Eratoszthenésznek. 
- De minek kell ezeket elvégezni, mikor már sokan mások, sokkal pontosabban megmérték? - kérdezte Grimpix. 
- Hát amiért szeretünk hangszeren otthon pötyögni, ahelyett, hogy a csak leghíresebb zenészeket  hallgatnánk, vagy szeretünk a Call of dutyval játszani, mikor nagyapáink már rendesiből megcsinálták a világháborút, vagy amiért kufircolni is szoktunk, holott vannak kaszkadőr úrfik és kaszkadőr lányok, akik sokkal profibban megcsinálták már egymást. - válaszoltam, de mivel Grimpixnek se-füle-se-farka, nem hiszem, hogy értette. 
Na jó, bérmálkozzunk meg tudományos hitünkben, s számoljuk ki a hosszúsági kerületet, ami a wiki szerint 40,007.863 km. A tudományoskodó ismeretterjesztő cikkek és vlogok előszeretettel használják az egyenlítői kerületet (40.075km), ami marhaság, mert a Föld nem szabályos gömb, ezért sokféle kerülete van, de ezzel a módszerrel pont a hosszúságit tudjuk mérni.


Február 16-án Székelyudvarhelyen egy méternek a (legrövidebb) árnyéka 1,63m. Ezzel meg is határoztuk a pozíciónkat szélességen. Tangens függvénnyel (szöggel szembefekvő / szög melletti befogó) ez 58.47°. Válasszunk egy tetszőleges pontot (nagyjából ugyanazon a hosszúságon az egyszerűség kedvéért) és a stílus miatt közel a Ráktérítőhöz. Legyen ez Szudán-Egyiptom-Líbia hármashatára, mert a sivatagban nincs semmi más, amit mérni lehet. Itt az árnyék 0,68m, tehát a Nap beesési szöge (lévén még csak február, nem nulla-közeli az árnyékhossz) 34.21°. A különbség tehát 58,47-34,21= 24,26°. A két hely között 2700,25km a távolság. 


Az aránypár tehát: 24,26° / 360° = 2700,25 / Föld Kerülete. Innen a kerület: 40.069 km. 62 km eltérés a hivatalostól. Azért jók vagyunk, mi? És ki se kellett menni a házból. Mérjünk még egy párat: Székelyudvarhely - Görögország (Imeros beach) 593,65km távolsággal és 1,33 m árnyékkal 39.505 km Grönland alatt az óceánon 39.848 km, a Horn-fok és La Paz között 39.823 km. (Tegnap sikerült 37.500 és 45.500 km között mindent mérni a világ számos pontjai között. Vagy a tegnap hullámzott a Föld, vagy rutint szereztünk a mérésben, de ma sokkal jobbak vagyunk.

Nézzük mik okoznak pontatlanságot, az első mérésre vetítve. 1cm hiba a suncalc árnyékhosszában 300 kilométeres nagyságrendű eltéréseket is okozhat. A távolságmérésben 1km hiba +/-15 kilométeres eltérést eredményez. A szög pontossága is sokat számít, ha 5 tizedes pontossággal számolunk szintén több tíz kilométert okoz a teljes kerületen. Ezeknek a hibáknak a kumulációja okozhat nagyobb eltéréseket, de persze jó esetben tompíthatják egymás hatásait. 
- Na persze, de egy lapos korong alakú Földnek is lehet kerülete - vágott közbe Grimpix. 
Tehát akkor mérjünk egy kerületet másik irányba is. A GoogleEarth segítségével egész jól meg tudtuk közelíteni az elfogadott egyenlítői kerületet: szárazföldön, Afrika leglaposabb részén 40.074,84km (177m hiba), a rosszabb érték 30 kilométerrel volt kevesebb, ezt az óceánon mértük.


Nézzük meg a szélességi fokunk kerületét, ami legyen 46,17°. Mondjuk Székelyudvarhely és Arad között 15 perc van delelési időben (suncalc). Ez 3,75°. Távban pedig 307km. Ebből számítjuk ki: 360*307/3,75, tehát ezen a szélességen a Föld kerülete 29.472km (1° = 81,86km). Összehasonlítva ezzel a jó bonyi  képlettel (vagy a fenti táblázattal), bizony nagy a különbség, ott 27.884km, majdnem 5% hiba, de ebbe belejátszhat az, hogy a 307km távolságot a gugli úgy adja, hogy az összes domboldalt megmássza közben, nem egy referencia ellipszoid mentén.
-Hát ez csodálatos! - mondta Grimpix  - És végül is milyen alakja van a Földnek? - kérdezte - Ha ennyiféle értéket kapunk a szuper programjainkkal, röpködő műholdjainkkal? Milyen alakú a geoid? 
- Leginkább pityóka alakú, azt hiszem. - mondtam és megdöbbenve láttam, hogy Grimpix elégedetten megnyalja a szemét. 

2021/02/12

Metaadatok nyomában a Google Earth Studioval - képfejés a Tátrában

Volt már szó itt az Utazásokban arról, hogy a FB majdnem minden metaadatot leradíroz a képről (de nem ez a legbosszantóbb azon a platformon). Ezeknek a hiányzó adatoknak egy részét, ha elég nyom áll rendelkezésünkre, vissza lehet fejteni. Ilyen nyomok lehetnek a kép elemei: égitestek, épületek, felismerhető tájelemek, árnyékok, de persze a kép kontextusa is, ki, mikor, hol, milyen körülmények között posztolta azt. Ezekből, kis szerencsével, sok intuícióval és kellően nyitott gondolkozással, egészen pontosan meg lehet fejteni, mikor és hol állt a fotós, milyen objektívet használt, esetleg vannak e gyanús retusok a képen. 

- Képet fogunk fejni? - kapta fel a fejét Grimpix - Képtejenség! A továbbiakhoz semmilyen földrajzi, matematikai előképzettség nem szükséges, sem fenszi programok. Teljesen alap számítógéphasználat elegendő. A nyomozás során megismert eszközöket fordítva is lehet majd használni, például megtervezni, hogy mikor pontosan hol kell állnunk, ahhoz, hogy például a Nap glóriát fessen a Pléhkrisztusra. 

Szóval legyen adott egy fotó, amelyiket egy földrajzos csoportba linkeltek a minap azzal a kérdéssel, hogy vajon a Hold kel, vagy éppen nyugszik. Na jó, erre egyből rá lehet bökni, hogy hát ott írja, hogy nyugszik, s már tovább is szkrolloztál valami hülye pánikkeltő kovidos posztra. De abban semmi móka nincs. 

A fotó amúgy Vladimir Sifra poprádi kolléga alkotása, itt található a weboldala, itt meg a facebook oldala

1. Első körben azonosítjuk a helyszínt. A google képkeresője (mindig ezzel érdemes kezdeni) nem ismerte fel a fotót, de mivel a leírásban szerepel, hogy Tátra, ezért könnyű dolgunk van. A kontextus adja, hogy Szlovák oldalról érdemes keresgélni. Először a legnagyobb csúcsokat ellenőrizzük, és itt már meg is vagyunk, a csúcs oldalában a horpadás elég jellegzetes, a képen maga a Gherlafalvi-tömb látszik. A Hold meg a Batizfalvi-völgy fölötti Keskeny-tető(?) mögött kel, vagy nyugszik, vagy oda van montírozva, ezt nekünk kell kiderítenünk.

2. A fotós cuccai között szétnézve azt sejtjük, hogy a kép friss (naprakészen posztolgat), ugyanakkor több teliholdas képe is van a galériában, ami jelentheti, hogy van ehhez való bitang nagy teleobjektívje is (a profilképen talán pont ezt látjuk). A többi kép Holdméretei alapján még arra következtetünk, hogy a teljes képet látjuk itt is, nem egy kivágást. 

3. Jobban megvizsgálva a fotót, észrevesszük a Sziléziai-házat és ennek a csúcshoz viszonyított parallaxisából már a fotózás tengelyére is következtetni lehet, valahonnan Poprád felől készült a kép.

4. Most azt kell ellenőrizzük, hogy egyáltalán ebből az irányból lehetséges e Holdat látni. Akármikor. Erre a Mooncalc.org applikációját használjuk. Kifejezetten teliholdra keresünk, mert elég szabályos körnek néz ki a képen, illetve arra gyanakszunk, ez egy direkt megtervezett kép lehet. Ilyent idén január 29-én, tavaly december végén és novemberben is találtunk. Mindhárom Holdnyugta eléggé felkúszik északnyugati irányba, talán a decemberi legjobban. Sajnos a Mooncalc (létezik SunCalc is napos képekre) nem tudja megmutatni, hogy a terepen egy magas hegy mögött pontosan mikor mennek le az égitestek. 


5. A Google Earth Stúdiója viszont képes a tájat is megjeleníteni, a kamera állását, látószögét is szabályozhatjuk, egészen talajközelből nézhetünk fel a hegyre (camera tilt) ugyanakkor csillagászatilag is teljesen korrekt a mi igényeinkhez. 
Kis kitérő a Hold mozgásához. A Hold nyugta (kelte) nagyjából 50 perc késésben van minden nap az előző naphoz képest. Ráadásul elmászkál, északnyugat és délnyugat között, ami azt okozza, hogy másnap ugyanonnan nézve kb. 50 perc múlva fog lemenni a Hold, de akár pár hegygerinccel délebbre (vagy északabbra).

6. Ezzel redukálhatjuk a szóba jöhető napok számát, vagy a fotózás helyszínét, de el is értük a lehetőségeink határát, vagy az idő, vagy a fotós pozíciója hibázhat. Tehát keresünk egy olyan, még hajnali pirkadati pillanatot, amikor Poprád felől a telihold nagyjából a Keskeny-tető élén nyugszik le. A távolságot a képelemek alapján és a Hold/hegy arány alapján Popradtól pár kilométerrel délkeletre tippeljük. A google streetview a térségben nem vezetett eredményre, a felvételek jelentős részén felhőben volt a hegy, a fotón szereplő fákhoz hasonló magányos fákat sem sikerült azonosítani. 

Grimpixnek itt fogyott el a türelme:
- Na jól van, Sherlock, akkor mi a megoldás?


Hát az, hogy végül írtunk a fotósnak és megkérdeztük tőle. A fotózás helyszínét meglepően jól belőttük, Janovce határából fotózott. Viszont amire nem gondoltunk, hogy nem  telihold volt, hanem egy nappal előtte, ez bizony ciki, de nem tudtuk megállapítani a képről, teljesen szabályos körnek tűnt. (Emiatt a tévedés miatt, mi a decemberi időpontot tartottuk valószínűbbnek, ami bizony hatalmas hiba.) 

Megtudva a pontos időpontot (január 28-án reggel 6:51), már elég könnyen megtaláltuk a fákat is, és az utat ezektől délkeletre, ahonnan nagyjából készült a kép. Google streetview a környéken sajnos csak a mélyített autópályán van, de egy helyen a fák tetejére rá lehet látni, és azok pont olyanok, mint a képen is. A gyújtótávot az online látószög kalkulátor segítségével, no meg  a fotós profilképén látható objektív alapján  400-500 milliméternek gondoljuk. 


Nézzünk meg egy másik problémát is arra, hogy a metaadat időpontokkal is óvatosan kell bánni. Andris cimboránk Mont Blanc fotójának készítési ideje a metaadat szerint 6:14. 



Hogyan lehetséges az, hogy ez a konstelláció mégis 3:14 körül adódik a Google Studioban? Arra következtettünk, hogy Andris kamerája itteni idővel számolhatott, de ez akkor is GMT+2 óra, ami még mindig csak 5:14 lenne. Igen ám, de ez nyári időszámítás, vagyis +1 órával többet mutat.


Ezekkel a gyakorlatokkal felszerezve, gyorsan ellenőrizzük Grimpix egyik régebbi felvételét. A kérdés az, hogy valódi e a Hold ezen a fotón? A kép a Podragun készült és ismertek a metaadatok. 


A Google Earth Studio alapján a Hold valóban ott jött fel, de a mérete úgy tűnik, aljas hamisítvány.

- Grimpix, ezt a Titánt a Vista mellé odakanyarítani, mégis hogyan képzelted? Mi ez, giccspix?


Persze ez csak pár példa, ezen kívül számtalan más módszert be lehet vetni, pl.  árnyékmérést, más szocial-engeneering módszereket, vagy csak bruteforcolni a megoldást, megérzéseink alapján rengeteg kép/térkép átnézésével. Ti miket használtok? 

2021/02/11

És mindenki be fogja kapni!

 A covidra oltatni nem kell félnetek jó lesz ha mindenki egyetért én nem ellenzem...

Neked mi jut eszedbe, amikor azt hallod, orvosoktól, hogy az oltás nem véd meg a fertőzéstől (csak a komoly megbetegedéstől), tehát a járványt nem szünteti meg és szórhatjuk tovább a betegséget, ezért továbbra is maszk, meg izé... Hmmm?

Forrás

Önreflexióra képtelen, képmutató társaság vagyunk. Nem, nem mások olyanok, hanem barátaink, családtagjaink, mi magunk vagyunk ilyenek. Hessteg maradjotthon úgy, hogy mi kikoslatunk. Mikor már nem bírunk otthon a gyerekkel, lepasszoljuk a nagyinak, akit ugye védeni kellene. A nagyi leszarja és a boltokban fosztogatja a lisztespultot. Elítéljük a karantén elől angliából, olaszból hazamenekülőket, mert hozzák a járványt, de biztos kontaktszemélyként még elmegyünk egyet a konditerembe, mielőtt lebetegednénk. Megszólítunk mást, ha nincs rajta maszk, aztán megnyalva számoljuk a pénzt. De itt vannak a taknyosan közösségbe járók, akik minél betegebbek, annál bújósabbak. Vagy éppen tagadjuk a szabadtéri maszkhasználatot, de ha rendőrt látunk, sunyítva felrakjuk. Tele pofával szidjuk azt, aki megszegi a karantént. Aztán kiderül, hogy suttyomban csináltattunk egy pozitív antitest tesztet, de neeem, mi nem is voltunk betegek. Erre van a tünetmentesség szabad-kártya, ha hétvégén kihevered a kovidot, ha senki se látta, akkor az nem is létezett. Aztán vannak az összeesküvés elméletesek, az oltással nyilvánosan pózolók, az oltás alól mindenféle betegségre hivatkozva kibújók és vannak a pult alól, soron kívül, protekciósan oltatók. És legtöbbünk azért valamennyire normakövető egyes dolgokban, csak éppen mindenkinek megvan a saját nyünyükéje, amiben nagyon nem.

Vegyük észre, hogy képtelenek vagyunk bármiféle szolidaritásra. De még egy normális együttműködésre is. Nézzünk vele szembe. Ne erőltessük. És mondjuk ki azt a zsigeri járványstratégiát, amit legbelül első perctől érzünk: #Kapjátok be, akkor hulljon a férgese! 

Forrás: csak úgy (be)kaptuk a neten :)

2021/02/06

Facebook 3D kisokos

Én nem tudom, hogyha a Facebook nem hajlandó tudomást venni az Utazásokról, akkor mi miért veszünk tudomást a Facebookról, de ezt a dolgot kifejezetten csak ott lehet játszani.  

Nevezetesen azt, hogy csinálsz egy képet. Úgy értem, egyetlen kétdimenziós egyet, minden parallaxistól és mozgástól  mentesen, és azt a gépi tanulás térbe helyezi. Innentől meg illegetheted és billegetheted a telefonon. Ez nem azonos a másik módszerrel, amit PC-ről is lehet csinálni, amihez kell egy mélység-térkép is. Itt ugyanis a mélységet a gépi tanulás, mesterséges robotizé alkotja meg a sima két dimenziós képből. Hol jobban, hol gyengébben és van amikor egyáltalán, mindenesetre semmilyen beleszólásod nincs a térbeli interpretálásba (a másik módszernél ezt a mélységtérképpel valamennyire szabályozhatod)

A howto viszonylag egyszerű: simán posztolsz egy képet, amit miután betöltött, felajánlja a 3D lehetőséget (Make 3D). Ha ezt a lehetőséget nem látod, annak sokféle okai lehetnek, például nem hordozható eszközről próbálod, nem a legfrissebb Facebook App-ról próbálod (Facebook Lite, stb. nem viszi). Az is előfordulhat, hogy a lehetőséget engedi, de nem hajlandó létrehozni a 3D képet (Unable - hibaüzenet). Ebben az esetben nálunk az Android (MIUII 12.0.12.) frissítése volt a megoldás. De találtunk egy olyan összeesküvés-hívő leírást is a neten, hogy csak egy bizonyos facebook csoportba feliratkozás után válik elérhetővé a lehetőség. Mi ezt olcsó marketingfogásnak tartjuk, enélkül is sikerült nekünk. 

Az eredmény nem bejósolható, vannak képek amiből tökéletes 3D élmény készül, de itt úgyis az a lényeg, hogy az emberi szem mélységfelbontása sokkal megengedőbb, pláne telefonon nem bogarászod meg közelről, hogy minden hajtincs a helyén van e. Próbáltuk mindenféle képpel, de leginkább a portrékra van betanítva a robot, tájképeknél eléggé mellé tud nyúlni. 

A módszernek egy leírását itt találjátok, de nem egy könnyű olvasmány. Egyszerűbben itt.