2012/01/31

Terméstényező összeesküvés - Panoráma incidens

<Morgolódás ON>
Mindig gyanúsak a gyári adatok. Mert nem a mérnökök, hanem a marketingosztály keze van a dologban, és ők köztudottan nem az igazmondás kútfői. Szóval adva van a Nikon D5000, aminek Nikon APSC a szenzormérete, ami elvileg egy szabvány, mégis a Nikonon belül is négy-ötféle van.

Szenzorméret: 23,6mm X 15,8mm, 4288px X 2848px, ez 12,21Mpx (a közölt adat 12,3Mpx, ők valószínűleg a 2868x4310 pixelszorzattal dolgoznak, ami 12,36Mpx). A képátló 28,4mm (fullframe esetén 43,26mm lenne). Ezekből könnyen kiszámítható, hogy a terméstényező megközelítőleg 1,53X (a közölt adatok 1,5X máshol(!) 1,6X). Gondolom az effektív és a tényleges szenzorméret közötti eltérésből adódhat a mellébeszélés félreértés.

Most mondhatja valaki, hogy miért nem mindegy. Ha csak  egy szöget akarunk beverni a Nikonnal, akkor mindegy is. Ám ha történetesen egy szöget szeretnénk megmérni a géppel, akkor igenis nem.

Ja, hogy nem szögmérőnek adták el, hanem fényképezőgépnek? Hát szögmérőnek kicsit drága is lett volna...
<Morgolódás OFF\>

2012/01/30

A fehér csend

- Carmen már csak pár napig húzza... - Mason kiköpött egy darab jeget, és bánatosan nézegette a szegény állatot, azután szájába vette a kutya lábát, s tovább harapdálta az ujjak közé fagyott kegyetlen jégcsomókat.
- Még nem láttam olyan előkelő nevű kutyát, amelyik egy fabatkát is ért volna - mondta, mikor befejezte a munkáját, és félretolta a kutyát. - Egyszerűen elgyengülnek, és belepusztulnak a felelősségbe. Láttatok már tönkremenni olyant, amelyiknek becsületes neve volt, például Kassziár, Szivas, Eszkimó? Nem ám! Nézzétek meg ezt a Sukumot, ez...
Huh! A sovány állat felszökellt, fehér foga alig hibázta el Mason torkát.
- Ez kell neked? - Egy ügyes ütés a kutyakorbács nyelével a fül mögé kinyújtóztatta az állatot a hóban. Lágyan remegett, fogáról sárga nyál csorgott.
- Mit mondtam? Nézzétek meg Sukumot... az belevaló kutya. Fogadok, még ezen a héten megeszi Carment.
- Én más fogadást ajánlok - felelte Malemute Kid, s megfordította a tűz mellé tett fagyos kenyeret. - Mi esszük meg Sukumot, mielőtt az út végére érnénk. Mit szólsz hozzá, Ruth? (Jack London - A fehér csend - Messze földön)

 


2012/01/26

Simple bear necessities

Napi szükségletek... Medvés hétköznapok...

- Fiúk! Vacsora! Most azonnal!

- De anyaaaaaa, csak tíz percet mééég...
- Most, azonnal! És mossál mancsot!


... Óóó olyan vagy...  mindig pont mikor a legjobban...

- Ne feleselj, úrfi, mert a füledet a kezedbe adom...
-Szevasztok, mi a pálya? Mi lesz a vacsi?
- Tej, mi lenne?
- Ha nagy leszek, minden nap mézes lovat fogok enni és finom teheneket málnával...

- Anyaaa, anyaaa, ehetünk a fotelben?
- Lécciléciii...

- Ó anya, egyik se kakaós?
-Anyaaa, mondjál mesét! Az Emberről, anyaaa...



- Jajj fiam, de hát tudod, hogy az Ember nem játék!

- Na jó,  hát élt egyszer az Erdőn túl a nagy és hatalmas Ember...
De az olyan borzasztóságos volt, hogy bár kilencvenkilenc válogatott
medve-legény is próbált kezet fogni vele, egyiknek se sikerült parolázni.
Egytől egyig megcsúfolva kergette őket vissza az erdőbe, vagy bezárta őket
nagy ketrecekbe, s mutogatta más Embereknek. Főleg az Ember kölykei
szerették ezt a látványosságot.
Hanem egy szép napon...

... elaludtak... istenem, milyen hamar felnőnek... itt az állatkertben...

2012/01/25

Hogyan lettem bohóc - A bolond levele a kisfiúnak

"Megjelentem köztetek, friss újságot hirdetek" - dobolta ki az udvari bolond a hírt a díszes publikumnak.

Talán másodikos, harmadikosok vagyunk a képen, időszámításom hetedik-nyolcadik esztendeje.  S szerepelt az osztály a szülők nagy gyönyörűségére. Persze, ki ne szeretett volna király lenni?! Csillogó korona, palást és kard. Emlékszem, a palást aranyszínű volt. Jók is voltunk egész héten, hogy pont minket válasszon a tantónéni a daliás szerepre. Aztán mégis úgy adódott a szereposztás, hogy K. Miki lett a király, és én, az osztályelső, lettem az udvari bolond, vagy bohóc...
Persze ma már tudom, a bohóc volt a konferancié, s a sok-sok felkonfot mind a jótanulónak, a strébernek, kellett megtanulni, s a jeles magatartás, a kívülről bemagolt sok vers, mondóka,  fölöslegesen megtanult haszontalan miegymás íme, így nyerte el méltó büntetését a szereposztásban... 


Az egyszeri fotós mindebből a drámából semmit sem vett észre. Csak elkattintotta, mondjuk, Smenáját, hogy már mehessen rágyújtani egy, teszem azt a szimpla kárpácira, vagy sznagovra. Valószínűleg unta is már a sok nyomi gyermeket. A mélabús király és a legörbült szájú bohóc csak egy volt a többi közül. Nem baj, hogy nem éles, az sem, hogy pofánvakuzott mindenkit, hogy nincs részlet, meg, hogy dől a kép. Jó lesz a gyermeknek emlékbe. Úgysem az a fontos. Látszódjon rajta, hogy  volt egyszer, hol nem volt, volt egy király és volt egyszer egy bohóc is. Ennyi.

"Kisfiam, azt hittem, ember vagyok,
De azt már nem, hogy az is maradok.

Fogadd hát úgy ezt a levelet,
Mint egy még emberi üzenetet.
Kérlek ne ítélj könnyelműn felettem,
És őrizz meg gyönyörű szívedben!
Lehettem volna vadász vagy hajtó,
Én, a kiátkozott megrögzött csavargó.
Ki azt hitte, ha úton van, szabad,
Eltapos a világ, ha útjában vagy.
Így lettem bolond, élni kell és lehet,
Bocsáss meg nekem, Isten Veled!"

2012/01/23

Kávézni márpedig necesse est...

Grimpix viszont napi 3 percet szobrozik a cégnél, a mikró előtt a kávévízre várva, ami ugye havonta egy óra, kétévente meg egy teljes nap. Lássuk lehet e gyorsítani valamicskét.

2450 MHz - vágod...
Az olyan gyors, mintha mondjuk egy másodperc alatt
legépelnéd a Pallas Nagylexikont... vagy tízezerszer.
Az internet számos mikrohullámú sütővel végzett igényes és igénytelen kísérlet melegágya. Többnyire fényt mérnek csokival, de fénymérést Grimpix már csinált vonalzóval. Például itt feltárják a forró pontokat, itt meg ezek távolságából számolnak fénysebességet. A csokis fénymérés alapja amúgy ennyi: c vákuumban 299,792,458 m/s, a levegő (mondjuk 0°C, 1 atm) refrakciós indexe 1,000293. Tehát a mikró környékén hétfő reggel (mivel mindig kihúzzák hétvégére a fűtést spórlásból) a c kb. 299,704,644 m/s. A sütő 2,450,000,000 herzes mikrohullámokat lök, ezek hullámhossza (λ) = c/f = 12.2cm. Két forró pont közötti távolság fél hullámhossz, kb. 6cm. Szépek a kulináris alapkutatások is, de itt életbevágó a praktikum. Kávé nélkül mindez kit érdekel?

Predikció: nem mindegy, hogy a csupor vizet pontosan hol helyezzük el a forgó tányéron. Cél megkeresni a legforróbb pontot, hogy ezáltal napokat spóroljunk Grimpix értékes életéből.


Első mérés, egy csupor víz (5°C) felforralása, a forgó tányér kellős közepén: 3 perc. (Még a céges kávéautomata is fél perc alatt kavarja ki a nyomi feketét.)
Második lépésben feltérképezzük a forró pontokat csokoládéval (zene).

Mint látszik a közepe pont, hogy hideg.
Sajnos  30 másodperc még egyáltalán,de 60 másodperc már nagyonis meglátszott. De már nem volt több csoki.  Mindenesetre már van hideg és meleg zónánk.
A rendezetlen eloszlás az oldalfalakról visszaverődő hullámok eredménye is.
Lehetetlen az egyedi pontokat behatárolni,
viszont a nagyságrend (6cm) azért jóindulattal valamelyest megfigyelhető.
A harmadik lépésben a baloldali csupor egy hideg-, a jobboldali pedig egy forró zónára került. Feltételezésem szerint a jobboldalinak sokkal hamarabb kell forrnia.

Ez is történt.
(A baloldali X sokkal forróbb pont, ám ott nem állt meg a pohár.)
 De a várakozás ellenére a jobboldali csak az 5,15. percben forrt fel, a baloldalinak pedig további 2,15 perc kellett. Tehát a forró ponton is majdnem kétszer annyi időbe telt, mint teljesen középen. A lehetséges magyarázatot ez a videó adja. A csoki, illetve pohárfenék síkjában hiába van forró zóna, a pohár tartalmát az vajmi kevéssé melegíti. A sütő teljes belterében oszlanak el a forróbb és kevésbé forró  térrészek. Valószínűleg egy jól összerakott mikró-sütő a forgástengely fölötti zónára sújtja a legnagyobbat, a magnetron sugara összevissza verődik a fémdobozban, feltételezhető, hogy ennek kialakítása éppen a közép-pontra erősít.

Konklúzió: nincs mese, kell szerezni fémcsuprot s gázzal kell vizet forralni. Vagy növelni kell a sütő teljesítményét.

Ilyen, és sok más érdekes videó lapul még ezen a linken.

Vigyázat: a kísérlet veszélyes! Gyakori ismételgetése csokival cukorbetegséget, sajttal magas koleszterinszintet okozhat!

Kiegészítés: A fent linkelt oldalak közül egyiken sem akadtak fenn azon a részleten, hogy az elektromágneses sugárzás, a csokiban nem ugyanolyan sebességgel terjed, mint mondjuk a levegőben. Szóval, ki tudja megmérni a csokoládé refrakciós indexét? Hmmm?

2012/01/19

Yellowstone a Hargitán

 

Ki emlékszik még a vulkánra Szentegyháza végében? Ezelőtt 14 esztendővel, pár hónapig, nekünk is volt egy működő gejzírünk. Persze egy igazi gejzír nem ilyen, de akkor a különbséget áthidalta a fantáziánk. Képek a letűnt századból: 1998-ból. A felszerelés csupán egy Zenit E volt, meg egy Praktika MTL, hanem belül tele voltunk illúziókkal. Mára a felszerelés sokkal komolyabb, mint amilyet akkor álmodni bírtuk volna, de valahogy az illúziók és álmok... azok elvesztek az úton...



Csak ennyit találtam róla, azt is már csak kessben:

A termál-strandtól délre, a Vargyas-patak bal partján, a műút melletti F7 fúrásból is nátrium-kálcium-hidrogénkarbonát jellegű víz tör a felszínre, amelyet ivásra használnak.
A lövétei Lázon, a Vargyas és város között hízódó [:)] lapos térszínen végzett geológiai kutatófúrások már az 1960-as és 1970-es években nagy nyomású termálvizet tártak fel, de ezeket lefojtották. 1997-ben a Geolex Rt. által lemélyített hidrogeológiai fúrásból, a rossz béléscsövezésnek köszönhetően, a nagynyomású széndioxid gáz kíséretében csak kevés nátrium-kloridos víz tört fel. 1997-1998 telén a kút körül, a feltörő vízpárából egy szép jégkráter képződött, amely a környék idegenforgalmi látványosságává vált egy rövid időre. (Jánosi Csaba - Péter Éva - Berszán József - Jánosi Kincső UDVARHELYSZÉK ÁSVÁNYVIZEI)

2012/01/17

Hogyan NE infrásítsunk webkamerát

Ez egy régi történet, de gondoltam megmutatom, miért ne hogyan ne infrásítsuk webkameránkat.

Canyon webcamera képe, natúr
és infra (720 nm) szűrővel. Modding nélkül ofkorsz, csak az összehasonlítás végett.

Delux webkamera infrásítva.
A CCD nagyon érzékeny. Még a lencsetisztító törlőkendő is megkarcolja.
Bár lehet ha a kitört hot-mirror szilánkjai szántották fel.
Mindenesetre kontár munka...
... és meglehetősen eredménytelen.
Fullspektrumban illetve 720 nanométeres szűrővel. 
Ha mégis feltétlenül infrásítani kell egy webkamerát, érdemes inkább  így csinálni, vagy olyan modellt választani ahol nem kell kitörni a hot-mirrort.

2012/01/16

Húsvétig tart a Karácsony

Merthát nem múlik el karácsony és a szeretet lángja sem nem ég halványabban.
Kis karácsonyi flashback
, mielőtt szétszerelnénk a karácsonyfát.

Látható spektrumban, fullspektrumban, 720nm fölött.

Maci búcsúzik a karácsonyfától. Év végén megint feldíszítjük, ha kibírja élve a szobafenyő.  Ugyanolyan színekben, mint fent.

2012/01/13

Új családtag - a fényt hozó csoda, Nissin.

Ez a régi, klasszikus vitz ugye mindenkinek megvan, hogy minden ötödik ember kínai? Vagyis, mi is öten vagyunk a családban, tehát valaki kínai. Lehet apu, vagy anyu. Lehet a bátyám Sanyi, vagy az öcsém Ho-Xiao-Pen. Szerintem Sanyi az.

Állványcsatlakozós papucs, kínai-angol tartozéklista, vászon védőtok.
No, hát a Grimpix családjába is beköltözött egy újabb kínai. Nissin Di622 MARK II a neve, és nem Sanyi, vagy Sony. Úgy történhetett, hogy a kínaiak összepótoltak és vásároltak egy Nikon vakut, mind körbeülték, szétszedték, és rájöttek, hogy ezt ők is meg tudják csinálni jóval olcsóbban. És vajon jól is? A Nissin egy hírneves noname, ha élhetek ezzel az oximoronnal. A név jelentése amúgy "csoda", szerintetek, ez most jó, vagy rossz ómen?
Nos úgy aránylik egy Nikon SB hátlapjához,
mint egy irányítópult a régi Csillagok háborújából az újabb epizódokbelihez.

De van rajta kihúzható terelőlap és állványpapucs. Viszont nincs X-kábel.
Az internet tele van termékismertetőkkel és videós "kicsomagolásokkal". Így csak azt említem meg, amit más elmulasztott. A zoom léptetőmotorja kicsit hangos. Elsőre azt hittem egy zongorát tologatnak a parketten, mikor elcsavartam a zoom-gyűrűt, s bár ez azért enyhe túlzás, nem kizárt, hogy hangjára felsírnak a kisdedek. Persze ezzel nem azt sugallom, hogy Jill is Nissint használ. Náluk különben is minden ötödik gyerek néger...
Ismerkedek a vakus fotózással. Azért nem fool-proof a cucc.
Lám lett egy kínai meg egy néger Grimpix.
Persze magyar ember nem olvas kézikönyvet, empirikusan nyomja.
Azért kis idő múlva így is sikerült némi eredményt elérni.
Igazi tesztek majd máskor.

2012/01/11

Nem tudsz ellenállni... sztrítárt


Freedom? Azt hiszed, a parkolóautomatán ez a tapi csak az utcai művészet költői túlzása?
Hogy ilyen Székely-Szent-Udvarhelyen nincsen is, csak mittudomén, talán Londonban?
Pedig de. Én láttam. És ők is engem.
És ez nem 1984, hanem 2012.

Aztán még egy, a kedvencem:

Ugyan, ki bírna ellenállni?

2012/01/09

Ranger (de nem a kopó)

Van egy ilyenem.
Na, de ez voltaképpen nem igaz. Mert...
 ... nemcsak egy van.
És mit gondoltok, mi a közös ezekben?
Nem, nem az, hogy eljárt fölöttük az idő. Igen, talált: egyiken sincsen távmérő. Ki mondta elsőnek? Tehát élességet csakis szemre lehet állítani. De van itt ez a nagyszerű dolog. Ötlet a... köbön, annyira kocka... muszáj volt megcsinálni.

Hatodikos matematika, hasonló háromszögek, parallaxis. Kell hozzá egy névjegykártya, és egy ceruza,  meg 10 perc. Számológéppel csak 5. A gép beállítótárcsájának értékeire kell kiszámolni a parallaxist, és felfesteni a kártyára.
parallaxis = szemtávolság * (téma távolsága – karhossz) / téma távolsága (a miértet az ábra fedi fel)
A képlet szerint preparált kártyát kinyújtott kezünkben a témára irányítjuk.  A bal szemünkkel a kártya bal oldalára igazítjuk a témát. Ezután jobb szemünket nyitjuk ki a bal helyett, mire a téma a skála megfelelő rovátkájához ugrik. Természetesen nincs letölthető változat, mindenki a saját szem-, illetve karhosszára kell elkészítse.

Csináltam egy ilyen rajzot, mert a fenti linken elég spártai az ábra.
Az utolsó képlet a lényeg, a levezetés csak nagyképűsködés.
Tehát parallaxist számolunk 0,8 - 1 -1,2 ... 10 méterre.
Ilyesmi kártya a végeredmény.
Érdemes akkorában felírni a számokat, hogy 70 centiről el lehessen olvasni :)
Közelpont a kar-hosszunk, a végtelen meg természetesen a szemtávolságunk.

Értelemszerűen a csekély szemtávolságunk korlátozza a műszer felbontását, de reszketeg kézzel is van olyan pontos, mint a hasracsapós módszer.

2012/01/05

Játék polárszűrőkkel

Nos, akinek van már lineáris és cirkuláris polárszűrője is, annak nem ismeretlen a következő móka. A következőkben a LPL=Lineáris Polárszűrő, CPL=Cirkuláris Polárszűrő.

LPL - a nulla fokot a papír-mutató jelzi. A fotó alapján egyértelmű, hogy az LCD monitor kb. -45 fokban polarizált fényt bocsát ki. Az LPL  megfordítva is ugyanígy viselkedik.

CPL nyitva és zárva. Pont mint az LPL esetén. Sajnos ez a darab kínai, nincs beskálázva, viszont ismerve a LCD polarizációját immár megállapíthatjuk és be is jelölhetjük, hogy terepen ne legyen gond vele..

CPL megfordítva. A CPL az LPL-el ellentétben megfordítva nem nyit/zár. A cirkularizáló réteg a monitor polarizált fényét elforgatja, mielőtt áthaladna a +45 fokban álló polárszűrő rétegen. Elvileg nem szabadna különbségnek lennie a két állás között, ám ez a szűrő csak pár dollár volt, ami megmagyarázza a sárga-kék elszíneződést. Ennek oka később)

Eszkalálódik a helyzet. Baloldalt: a -45 fokban polarizált monitor fényét átengedi a "nyitott" LPL, ami a nyitott CPL-en keresztül a fényképezőgépbe jut. Jobboldalt az LPL elzárja a monitor fényét, így az a CPL-et már nem is éri el.

Fordítsuk meg, most a CPL legyen a monitorhoz közelebb. A táblázat magáért beszél. A bal alsó pozíció érdekes, egyértelműen bizonyítja, hogy a monitor előtti polárszűrő CPL. Ugyanis a monitor -45 fokos polarizált fényét átengedve "összeborzolja" a polarizációs síkokat, ez így már át tud jutni a +45 fokos, zárt,  LPL-en.
Tehát a CPL fényképezőgép felőli oldalán olyan anyag van, amely az egy síkban polarizált fény polarizációs síkjait elforgatja. Ilyen anyag például az írásvetítő fólia is.

LPL zárt állásában a monitor, illetve a szűrő közé írásvetítő fóliákat dugtam.
-45/0/+45 fokban forgatva látszik az eredmény.
Vagyis a fólia 45 fokban fordítja el a polarizáció szögét.

Fenti installációban a CPL van közelebb a monitorhoz. A felső sor annyiban különbözik az alsótól, hogy a felsőben a fóliát a két szűrő közé, az alsóban pedig a monitor és a szűrők közé tettem. A fentiek alapján bárki végiggondolhatja mi történik. Az egyetlen különbségre felhívnám azért a figyelmet: a két középső kép mutat eltérést. Valaki a megjegyzésekben összefoglalhatná az okát :)

És végül egy kis előzetes a későbbi kísérletekhez. Várom a véleményeteket, mi történik a fenti képen?