- Archimedes mondá vala... - szavalta Grimpix a jól ismert versikét - ... hangos fi... figyelj! vajon ha Archimedes belefingott a kádba, akkor a vízszint megemelkedett, lecsökkent, vagy ugyanakkora maradt? - erről nekem menten az orvostudománnyal hadban álló Szendi mondása jutott eszembe, miszerint gyakorlatilag egy nyitott cső vagyunk, amin csak átfúj a szél.
Szóval az történt, hogy láttunk egy Shortsot, vagy Reelst, a fene tudja már, mert ezek tényleg kiégetik az ember agyát, ahol a jóember egy ezüst pénzérmét azonosított egy pohár víz és egy mérleg segítségével. Nekem meg rögtön eszembe jutott az ötödikes töritanárnőm két nagy kékeszöld szeme, egyik, mint az Égei-tenger, másik meg a Jón-tenger, és amíg mesélt, én azokba belezuhantam, együtt úszkáltam szirénekkel, meg mindenféle tengeri istenekkel és csak a szünetet jelző csengő hangjára jöttem fel ismét a felszínre. Hatalmas nagy mellei is voltak, mint az Etna és a Olümposz, de hát én akkoriban csak kilencéves lehettem, a mai, szexuális forradalmat megtagadó, kultúrharcos terminológiával: aszexuális. Szóval akkoriban hangozhatott el a történet töriórán (mi ezt törcinek neveztük, mert itt székelyföldön a tápos nomenklatúrától jól elfajzottunk), valami hülye királyról, akinek aranykoronát csináltattak, de felmerült a gyanú, hogy esetleg az aranyból ellopott az ötvösmester. És akkor jött Archimedes és csinált egy Tiktok videót. Itt egy nagyszerű levezetés arra, hogy a korona valódiságát a vízszint emelkedésével aligha mérhették, cserébe más módszerekkel könnyűszerrel megtehették.
Acélcsavar, súlya 14,06gr - vízkiszorítása 1,8775 gr. ami 7,488 - a szakirodalom szerint az acél 7.75 - 8.05 g/cm3 között lehet.
Bizmut, súlya 48,26gr - kiszorítása 4,98gr, ami 9,69 - a neten 9,78 g/cm³, legalább nem baszott át a kínai.
Három aranygyűrűt (karikagyűrűt) mértünk be (egyik fehér arany volt)
1. 3,004g - 0,41gr vagyis 7,327g/cm3
2. 5,97gr - 0,486gr vagyis 12,284gr/3
3. 4,264gr - 0,394 vagyis 10,822gr/cm3
Mivel egyikről sem volt semmiféle információnk, pl karát, és az aranyat napjainkban (szemben az ókorral, amikor csak az ezüstöt tudták belecsalni) szinte bármivel fel lehet ütni a platinától (21,4) az ezüstön át (10.49), a rézen keresztül (8,96), a cinkig (7,13), az alumíniumról nem is beszélve (2,7), úgy döntöttünk, hogy kevesek vagyunk az ókori kísérlet megismétléséhez.
- És az igaz, hogy miután belefingott a kádba, Archimedes, ahogy volt pucéron, kiszaladt az utcára és azt kiabálta, Heuréka, heuréka, vagyis Ez rettenetes, rettenetes? - kérdezte Grimpix vigyorogva.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése